Franciszek Raczkowski Trio „Apprentice”

For Tune, 2015

Niemal każda nowość w katalogu  For Tune przynosi mi na myśl kilka kwestii. Po pierwsze, że z jazzem (przynajmniej w Polsce) nie jest tak źle skoro co i rusz pojawia się na horyzoncie jakiś interesujący projekt.

Zwłaszcza, że często jest to działanie firmowane przez muzyków młodych. Po drugie zaś (tu ukłon w stronę wydawcy) niezmiernie ciekawi mnie skąd oni ich do diaska biorą ?

Nazwany skromnie i nieco chyba przekornie album tria krakowskiego pianisty Franciszka Raczkowskiego to kolejna bardzo dobra płyta będąca fonograficznym debiutem. Trzeba jednak wspomnieć, że grający na płycie Piotr Budniak wydał już wcześniej firmowany własnym nazwiskiem i entuzjastycznie przyjęty album.  Także basista Piotr Wszołek znany jest z udziału w wielu jazzowych formacjach. Nie mamy więc do czynienia z postaciami całkowicie nowymi na polskim jazzowym firmamencie. Apprentice to fragment dłuższej sesji , z której wybranych zostało siedem kompozycji. Wszystkie autorstwa lidera tercetu. Otrzymaliśmy płytę z ciekawymi i wpadającymi w ucho melodiami.

  I chociaż w niektórych kompozycjach artyści żeglują czasem w kierunku nieco odważniejszych improwizacji to jest to album zdecydowanie mainstreamowy. Solidny „jazz środka” w wykonaniu klasycznego tria.  Można tu się próbować doszukiwać porównań z wielkimi nazwiskami jazzowej pianistyki, ale moim zdaniem muzykom udało się wypracować własny styl nie obciążony zbytnio wyraźnymi wpływami gigantów. Pomimo deszczowej okładki i trzech utworów z deszczem w tytule nie spodziewajcie się Państwo na tej płycie przewagi melancholijnych ballad.  Choć z drugiej strony trudno też mówić o przesadnej żywiołowości tercetu.  To po prostu dobrze wyważona i świetnie zagrana płyta.  Na koniec warto nadmienić, że nagrania zrealizowane zostały  w ramach programu Jazzowy Debiut Fonograficzny we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Trafny wybór !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s