MUZYCZNE REKOMENDACJE: Jolanta Sosnowska; Trombastic

For Tune, 2016

Z końcem roku 2015 wytwórnia For Tune zainaugurowała nową serię wydawniczą, poświęconą muzyce dawnej, oznaczoną kolorem srebrnym. Poniżej prezentujemy krótkie omówienie premierowych tytułów.

Jolanta Sosnowska & friends – baRock in vienna

Album, na którym Jolanta Sosnowska prezentuje specjalną selekcję utworów, pochodzących zarówno ze zbiorów austriackich jak i brytyjskich. Trzy spośród siedmiu kompozycji umieszczonych na płycie (Sonata in a, Sonata Prima,Seconda Aria in D major) zostały nagrane po raz pierwszy w historii światowej fonografii.

Jolanta Sosnowska z powodzeniem wykonuje muzykę od baroku po współczesność z zachowaniem kanonów interpretacji każdej epoki. Jest zdobywczynią I nagrody w Konkursie Skrzypcowym im. Paula Rollanda w USA i finalistką kilku prestiżowych konkursów muzyki dawnej. Jako skrzypaczka barokowa, koncertująca na oryginalnym XVIII wiecznym instrumencie, ma na swoim koncie występy solowe w holenderskim Concertgebouw Amsterdam (jako stypendystka holenderskiej Jumpstart Jr. Foundation) i w austriackim Konzerthaus Wien. W roku 2012, po sukcesach na II Międzynarodowym Konkursie im. Heinricha Bibera w St. Florian, została zaproszona do wykonania recitali w ramach festiwali muzyki dawnej Resonanzen i Innsbrucker Festwochen der Alten Musik w Austrii. Oprócz występów w niemal wszystkich krajach europejskich, ma na swoim koncie także koncerty w Japonii, Meksyku, Peru, w Rosji i w USA.

Trombastic – Tutti virtuosi

Trombastic to warszawski zespół wąskomenzurowych puzonów historycznych, specjalizujący się w muzyce z okresu renesansu i baroku. Zespół gra na puzonach altowych, tenorowych, basowym i kontrabasowym. Muzycy Trombastic oprócz dbałości o stronę wykonawczą zajmują się również odszukiwaniem i opracowaniem nieznanych utworów muzyki polskiego i europejskiego renesansu, dzięki czemu odzyskują one dawną świetność.

Utwory, które znalazły się na płycie Tutti Virtuosi, to wybór z wielu epok, od średniowiecza do baroku, z Polski, Francji, Niderlandów, Włoch, Niemiec, Austrii. Trombastic podjął się opracowania tych utworów na swój skład, poszerzony jak nigdy dotąd o wielu zaprzyjaźnionych instrumentalistów. DO nagrań zaproszono muzyków grających na instrumentach zupełnie odmienneychod puzonów: harfie, fletach, dudach, skrzypcach. Wśród nagranych utworów wyróżnić można Sonata Pian’e Forte Andrei Gabrieliego, komponującego monumentalnie brzmiące utwory dla weneckiej bazyliki św. Marka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s