Karja / Renard /Wandinger “Caught In My Own Trap”

BMC Records, 2024

Międzynardowe trio Karja / Renard /Wandinger, któremu przewodzi estońska pianistka i kompozytorka Kirke Karja prezentuje swój drugi album.

Album dostępny jest na stronie Wydawcy

Warto przybliżyć sylwetki muzyków, którzy tworzą wspomniane trio. Francuski kontrabasista Étienne Renard pomimo młodego wieku jest cenionym członkiem paryskiej sceny jazzowej. Odnosił sukcesy z kwintetem Thibault-Gomez, współpracuje z Paulem Jarrettem, współtworzy także inne trio fortepianowe z Benoîtem Delbecq’uiem i  Guilhemem Flouzatem.

Berliński perkusista Ludwig Wandinger ma na swoim koncie współpracę z Jimem Blackiem, Wanją Slavinem, Petterem Eldhem, Lucią Cadotsch i Kenem Vandermarkiem. Wandinger eksploruje również świat eksperymentalnej elektroniki, a także zaznacza swoją artystyczną obecność jako artysta wizualny oraz producent.

Liderka tria, Kirke Karja, jest laureatką estońskiej nagrody Young Jazz Talent Award z roku  2014.  Koncertuje jako liderka kwartetu Pae Kollektiv oraz zespołów Heliotrope i Captain Kirke. Chętnie udziela się na polu współczesnej klasyki. Komponuje utwory kameralne i orkiestrowe. Podczas solowych recitali prezentuje utwory kompozytorów XX i XXI wieku.

Trio powstało w roku 2020  i szybko zdobyło uznanie na międzynarodowej scenie. Już w 2021 roku artyści zostali zaproszeni do występu podczas konferencji Europe Jazz Network, a w roku 2023 zostali zakwalifikowani  i wystąpili podczas prestiżowych  showcase’ów w ramach bremeńskich targów jazzhead!

Na niemal godzinnym albumie znalazło się dwanaście utworów. W połowie są to kompozycje pianistki, druga część podpisana jest przez całą trójkę muzyków. Przy czym liderka i kontrabasista pokusili się o dłuższe interludia.

Trio serwuje słuchaczom na “Caught In My Own Trap” dość intensywne emocje. Niech nikogo nie zwiodą spokojniejsze fragmenty utkane w treści niektórych nagrań. Karja, Renard  i Wandinger grają muzykę burzliwą, pełną żywiołowych interakcji i gęstego od dźwięków, przenikliwego, zespołowego współdziałania.

“Caught In My Own Trap”  pokazuje nowoczesne i atrakcyjne oblicze współczesnej młodej sceny jazzowej i improwizowanej. Oblicze niezwykłe: pełne zaskakujących pomysłów i fascynujących rozwiązań. Po prostu  znakomite.

Dodaj komentarz