Mariusz Urbanek „Marian Eile. Poczciwy cynik z ‘Przekroju’ ”

Wydawnictwo Iskry, 2023

Należę do pokolenia, dla którego „Przekrój” [choć już nie pod redakcją bohatera książki] był czymś wyjątkowym i stanowił tchnienie koloru w szarzyznę PRL-owskiej rzeczywistości. Biografia Mariana Eilego to  – w znacznym stopniu –  także historia stworzonej przez niego wyjątkowej publikacji. A że książkę firmuje znakomity biograf, do sięgnięcia po nią nie  trzeba mnie było zachęcać.

Oczywiście nie zabrakło w książce wątków poza-przekrojowych, tych z okresu przedwojennego oraz po odejściu z „Przekroju”.  Esencję opowieści stanowi jednak historia znakomitego tygodnika i jego twórcy. Historii nierozerwalnie związanych ze sobą. To także opowieść o realiach dziennikarskiej pracy okresu PRL, no i kopalnia wiedzy, anegdot oraz ciekawostek dla pamiętających „Przekrój”.

Całość podana jest z lekkością do jakiej przyzwyczaił już nas Mariusz Urbanek. W tle przewija się galeria znakomitości powojennej kultury polskiej. A opowieść wzbogacają okładki i ilustracje z archiwalnych numerów „Przekroju”. Przyjemnie nostalgiczne wspomnienia nie dają jednak rady zrównoważyć tych przyziemnych, pokazujących jakim kosztem odbywało się  wówczas tworzenie, rozrywkowego w założeniu, pisma.

Mariusz Urbanek kolejny raz mistrzowsko nakreślił portret postaci, a także świetnie pokazał obraz burzliwych czasów w jakich przyszło bohaterowi biografii żyć.

1 comments

Dodaj komentarz