Anna Gadt / Zbigniew Chojnacki / Krzysztof Gradziuk „Renaissance Gesualdo”

Fundacja Słuchaj, 2021

Jedną z sensacji jazzowego roku 2017 była płyta „Renaissance” firmowana przez trio Anna Gadt / Zbigniew Chojnacki / Krzysztof Gradziuk. Po czterech latach od fonograficznej premiery tamtego materiału trio powróciło z kolejnym wydawnictwem, zaskakując dwupłytowym studyjno-koncertowym albumem.

Przez te kilkadziesiąt miesięcy od premiery „Renaissance” apetyt na nowe nagrania został wyostrzony dość mocno.  Ciekawiło w którą stronę pójdą artystyczne peregrynacje muzyków. Artyści sięgnęli ponownie po inspiracje z epoki renesansu. W przypadku debiutu posłuchać mogliśmy utworów rodzimych kompozytorów: Wacława z Szamotuł, Mikołaja z Krakowa, Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja Gomółki i Jana z Lublina. Tym razem bohaterem całości został jeden twórca: Carlo Gesualdo da Venosa – kontrowersyjny i ekscentryczny Włoch, do którego dzieł przez wieki odwoływali się chociażby Monteverdi i Bach, a także Igor Strawiński – temat z jego „Monumentum pro Gesulado” został wykorzystany przez trio w jednym z utworów.

Założeniem całego projektu jest odczytanie renesansowych dzieł poprzez pryzmat współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej. Twórczość da Venosy jest inspiracją, punktem wyjścia dla improwizacji. Sami muzycy opisują ten wykreowany świat kapitalnym i niezwykle pasującym tu określeniem free-renesansu. Odniosłem wrażenie, że w „Gesualdo” nieco śmielej niż poprzednio użyta została w nagraniach elektronika (Zbigniew Chojnacki) – najlepszym przykładem jest tu pierwsza część utworu „A mountain doesn’t know it’s tall”   Poszczególne utwory (poza trzyminutowym „Moro Lasso”) są też bardziej czasowo rozbudowane, pozwalając  – zarówno artyście jak i słuchaczowi – głębiej i intensywniej zagłębić się w fascynujące i porywające wizje tria.

Miłą niespodzianką najnowszego wydawnictwa jest krążek z rejestracją występu z grudnia 2018 roku z Festiwalu Firmament. Nagranie siedemdziesięciominutowego spektaklu podzielonego na siedem części. Tytuły nie odwołują się  tu do żadnego z konkretnych utworów z pierwszej płyty, ale to właśnie tamte utwory były podstawą ówczesnej koncertowej improwizacji. Kto miał okazję zetknąć się z triem na koncertach wie, że nie należy od Anny Gadt, Zbigniewa Chojnackiego i Krzysztofa Gradziuka oczekiwać „odegrania” studyjnych wersji utworów. Ci wytrawni i znakomici improwizatorzy za każdym razem zabierają słuchaczy w unikalną, odmienną od innych podróż, rozwijając swoje wyobrażenia w dłuższe opowieści. Do jednej z takich muzycznych wypraw będzie teraz można regularnie powracać.

Dodatkowego smaku i elegancji dodaje całemu wydawnictwu przepiękna, poruszająca prostotą wymowy, okładka autorstwa Anny Płotko. Idealnie korespondująca z ponad dwoma godzinami fantastycznej muzyki jaką przynoszą nam Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki i Krzysztof Gradziuk.  Wypada się pokłonić, podziękować i … poprosić o dalszy ciąg.

Album dostępny jest tutaj: https://sluchaj.bandcamp.com/album/renaissance-gesualdo?fbclid=IwAR1rP0wgcAiEKle79p01vZtDH3dgsNMALUY1hu9VQYdZKsEPkcIgAhGUhdA

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s