Orrin Evans “The Magic od Now”

Smoke Sessions Records, 2021

“The Magic od Now” – szósty album Orrina Evansa pod szyldem Smoke Sessions i zarazem  jego dwudziesty w całej dyskografii jest podsumowaniem artystycznych i osobistych przełomów w życiu pianisty.

Evans wraz z żoną pożegnali po dwudziestu latach swój dom w Filadelfii. Zawodowo muzyk również zdecydował się na rozstanie, kończąc w marcu współpracę z triem The Bad Plus.  Postanowił skoncentrować się na własnych projektach, na pierwszy ogień przygotowując album w ekscytującym składzie.

W kwartecie znalazły się same „gorące” nazwiska: basista Vicente Archer, perkusista Bill Stewart oraz wschodząca gwiazda saksofonu altowego Immanuel Wilkins. Zarówno z Archerem jak i ze Stewartem, pianista miał już okazję wielokrotnie współpracować. Występowali chociażby jako trio na licznych festiwalach. Stewart pojawił się na jednej z wcześniejszych płyt Evansa.

Z kolei z Wilkinsem pianista spotkał się po raz pierwszy na warsztatach dla młodych muzyków, gdzie sam należał do grupy wykładowców, a saksofonista był jednym z uczestników kursu. Warsztatowa znajomość zaowocowała wspólnymi koncertami i obecnością Wilkinsa na opisywanej tu płycie.

Na albumie znalazło się osiem nagrań. Po trzy kompozycje zaprezentowali Evans i Wilkins. Pianista sięgnął po swoje   nagrania, które debiutowały na wcześniejszych jego wydawnictwach. Z kolei saksofonista udostępnił do nagrania swoje niepublikowane dotąd prace. Program uzupełniają utwory Stewarta – „Mynah”  który zaczyna cały album – oraz Mulgrewa Millera.

Kwartet „wysmażył” świetną mainstreamową, nowoczesną płytę. Duch przyjacielskiej współpracy natchnął cały album lekkością. Lider postarał się nie zdominować swoją obecnością albumu, zostawiając miejsce na popisy przede wszystkim Wilkinsowi.  Kapitalnie zabrzmiał fragment z perkusyjno-saksofonowym duetem w „The Eleventh Hour” czy też dwie przepiękne ballady „The Poor Fisherman” oraz finałowy „Dave”.

Godzina perfekcyjnej, mistrzowskiej muzyki. Znakomity album.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s