Renata Lewandowska “Dotyk”

Astigmatic Records / The Very Polish Cut Outs, 2020

Chociaż Renata Lewandowska   mocno zaznaczyła swoją obecność na krajowej scenie w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, to jednak nigdy nie doczekała się szansy  by zostać docenioną w sposób na jaki zasługiwała.

Jej nazwisko było dla mnie zupełną niewiadomą. Na tyle, że przeoczyłem premierę, a o płycie przypomniałem sobie dopiero po pół roku. I po pierwszym przesłuchaniu oniemiałem. Myślę, że poczucie anonimowości postaci i ogromne zaskoczenie przy zetknięciu się ze śpiewem Renaty Lewandowskiej dotyczyło każdego.

Renata Lewandowska w trakcie swoje kariery współpracowała z najwybitniejszymi artystami: Andrzejem Trzaskowskim, Agnieszką Osiecką, Wojciechem Młynarskim, Juliuszem Lorancem, Ryszardem Markiem Grońskim.  Ale pomimo to nie udało się jej znaleźć szerszego grona odbiorców. Porównywana do Janis Joplin (trudno nie zauważyć fizycznych podobieństw)  i Arethy Franklin (której śpiew dał Renacie Lewandowskiej impuls do rozwoju kariery muzycznej), nieoczekiwanie zrezygnowała ze śpiewania i wyjechała do USA gdzie do dziś pracuje jako architektka wnętrz.

Dwie niezależne polskie wytwórnie Astigmatic Records i The Very Polish Cut Outs – nie wiedząc wzajemnie o swoich działaniach – zaczęły równolegle poszukiwania nagrań Renaty Lewandowskiej. Finalnie podjęły decyzję o wspólnym wydaniu wcześniej niepublikowanego materiału, który udało się odnaleźć w archiwum Polskiego Radia. Utwory przy współpracy z samą wokalistką  ułożono w koncept album, a cała niesamowita  historia zarówno samej piosenkarki jak i powstania „Dotyku”  została opisana w booklecie dołączonym do płyty.

Na albumie  „Dotyk” znalazło się  dziewięć kompozycji,   zarejestrowanych w latach 1974-1978 w studiach nagraniowych Polskiego Radia. Czterdzieści minut fantastycznej muzyki. Muzyki sprzed lat, której jednak nie można zamknąć w określeniu „archiwalia”. Mocny, charakterystyczny głos wokalistki robi ogromne wrażenie.  Głos, który śmiało określić można jednym z najlepszych, jeżeli nie najlepszych w całej historii polskiej muzyki.  Głos wybiegający poza standardy zarówno swoich czasów jak i współczesności.

Wspaniała to płyta. A tym, którzy doprowadzili do jej ukazania się należy się uznanie równie wielkie co głównej bohaterce wydawnictwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s