The Bad Plus “Activate Infinity”

Edition Records, 2019

Albumem “Activate Infinity” trio The Bad Plus debiutuje w barwach Edition Records. Jest to zarazem druga płyta nagrana przez zespół z pianistą Orrinem Evansem. Muzycy kontynuują drogę obraną na poprzednim wydawnictwie „Never Stop II”.

Cztery z ośmiu utworów na “Activate Infinity” przygotował Reid Anderson. Po dwa napisali pozostali członkowie zespołu. Cały album liczy niespełna czterdzieści minut. Muszę przyznać, że początek płyty wypada dla mnie dość niemrawo. Pierwsze dwie kompozycje Andersona zdały mi się z lekka mdłe. Ale już w „Thrift Store Jewelry” ożywienie wprowadziły dłuższe, solowe partie perkusji.

Kolejny utwór „The Red Door” autorstwa Evansa, jest nieco bardziej wyrafinowany, a następne dwa nagrania porywają już słuchacza w stu procentach. Chociaż nie odbiegają od przyjętego przez trio schematu, to jednak zdecydowanie wyróżniają się spośród pozostałych. Szczególne wrażenie robi nieco bardziej otwarte w formie „Looking in Your Eyes”. Bardzo dobrze słucha się również finałowego „Love is the Answer” – najdłuższego, najspokojniejszego na całej płycie. Z porywającym solem kontrabasu i nieco patetyczną drugą częścią.

Większej ilości takich właśnie momentów lekkiego przystopowania tempa, nieco mi na “Activate Infinity” brakuje. The Bad Plus przez niemal cały album pędzą do przodu. Niekiedy jakby bez opamiętania.  Choć z drugiej strony trudno nie oddać triu, że prawie bez wyjątku, obcowanie z ich solidnym, dynamicznym, fortepianowym jazzem, połączone jest z niewątpliwą przyjemnością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s