Raczkowski & Kostka „Duo”

SJ Records, 2018

Franciszek Raczkowski i Mikołaj Kostka są studentami Akademii Muzycznej w Katowicach. Łączy ich jednak coś więcej, bowiem nazwiska obu muzyków pojawiają się przy okazji kilku różnych wspólnych projektów. Jednym z nich jest duet, którego debiutancka płyta właśnie się ukazała, a jej wydanie zrealizowano w ramach programu Jazzowy Debiut Fonograficzny.

Warto wspomnieć, że Franciszek Raczkowski już po raz drugi stał się beneficjentem wspomnianej akcji – w roku 2015 w jej ramach ukazała się płyta autorskiego tria pianisty.

Pięćdziesięciominutowe wydawnictwo zawiera dwa wspólne utwory duetu, trzy napisane przez skrzypka, sześć przez pianistę oraz na okrasę jedną część zbioru „Sześć melodii” Johna Cage’a. Cageowskie odniesienia słychać w muzyce duetu częściej, ale płyta jest o wiele bardziej zróżnicowana. Trafi się także coś śpiewnie słowiańskie, przebojowa melodia, echa tradycji zza wielkiej wody. Piękno delikatności i przełamanie współczesną improwizacją. Wspomniana „IV” Cage’a płynnie przechodzi w „ludowiaka”, łącząc klimaty nadwiślańskie ze stylistyką amerykańskiego kompozytora. Intrygujące „cis fis”, nieśmiało budujące melodię w pierwszej części i zaskakująco odchodzące od niej w długim finale części drugiej. Pomysłowy i zabawny momentami jest „fancy”. Wreszcie na finał muzycy raczą nas uroczą, balladową miniaturą „prelude in waiting”, po której najlepiej… puścić całość od początku.  

Premierowa publikacja http://polish-jazz.blogspot.com/2018/07/raczkowski-kostka-duo-2018.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s