MUZYCZNE REKOMENDACJE: „Sculpting Sound”

Pyroclastic Records, 2023

Harry Bertoia znany był za życia jako jeden z największych projektantów mebli. Po komercyjnym sukcesie swoich kultowych drucianych krzeseł, Bertoia poświęcił się rzeźbie. Jedną z jego głównych prac była seria rzeźb dźwiękowych, Sonambients, których dźwięki wywoływał dotyk, wibracje otoczenia, czy też wiatr. Sam Bertoia uchwycił to na jedenastu płytach wydanych w ostatnich latach swojego życia.

Paradokslanie muzycy mieli jednak niewiele okazji do interakcji z tymi dziełami. W 2022 roku Nasher Sculpture Center w Dallas włączyło wiele rzeźb dźwiękowych do wystawy poświęconej Harry’emu Bertoi. Jednocześnie pisarz, poeta i producent nagrań David Breskin wykorzystał trwającą ekspozycję do zorganizowania festiwalu Sculpting Sound: Twelve Musicians Encounter Bertoia.

Breskin w trakcie swojej kariery często inicjował interakcje światów muzyki współczesnej i sztuki.  W 2002 roku połączył muzykę Billa Frisella z twórczością niemieckiego malarza Gerharda Richtera, co zaowocowało stworzeniem 858 Quartet Frisella i multimedialnej książki Richter 858. W  roku 2010, zestawił muzykę Nelsa Cline’a z obrazami Eda Ruschy, tworząc poetycko-muzyczno-artystyczny mashup DIRTY BABY.  Jako producent nagrań Breskin ma na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak    Halvorson, Patricia Brennan, Kris Davis, Ingrid Laubrock, Cory Smythe, Craig Taborn, Brandon Seabrook, Dan Weiss i Ches Smith. 

Ideą wspomnianego festiwalu  Sculpting Sound było zaproszenie dwunastki wybitnych improwizatorów, stworzenie duetów i umieszczenie ich w dialogu z dziełami Bertoia. Każdy koncert poświęcony był konkretnemu instrumentowi lub grupie instrumentów, a jedyne w swoim rodzaju duety stworzyli: Nels Cline i Ben Monder, Ambrose Akinmusire i  Nate Wooley, Ingrid Laubrock i JD Allen, Jen Shyu i Brandon Seabrook, Marcus Gilmore i Dan Weiss oraz Kris Davis i Craig Taborn.

Cała dwunastka muzyków znana jest z przekraczania granic gatunkowych i ekspansywnego spojrzenia. Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do rzeźb Bertoia i możliwości zagrania na nich, przesuwają granice sztuki, angażując się w złożoną interakcję ze sobą, swoimi instrumentami i rzeźbami  Wspaniałe wizualnie, bogate dźwiękowo i artystycznie występy zostały zarejestrowane w formie filmów dzięki wytwórni Pyroclastic Records. Koncerty zostały nakręcone przez Quina Mathewsa i Daisy Avalos, a dźwięk nagrany został  przez legendarnego inżyniera dźwięku Rona Saint Germaina.  Filmy koncertowe zostały zmontowane przez amerykańskiego artystę i filmowca Franka Heatha, który stworzył również filmy krótkometrażowe dla czterech ostatnich projektów Pyroclastic Records.

Nagrania z koncertów, a także dokumentalne oraz archiwalne materiały dotyczące festiwalu, jak i samego Harry’ego Bertoi dostępne będą  na stronie https://sculptingsound.org/ Premierę zapowiedziano na dzień przesilenia zimowego – 21 grudnia, na godzinę 22:27 czasu wschodniego (Eastern Time). W Polsce będą to wczesno poranne godziny 22 grudnia.

Dodaj komentarz