JAZZOWE REKOMENDACJE: Piotr Budniak Essential Group „Homeland”

Edycja własna, 2022

Album „Homeland” jest piątą płytą w dyskografii Piotr Budniak Essential Group. Lider i autor większości repertuaru sięga tym razem w inspiracjach do własnej, indywidualnej historii, próbując – jak sam to określa – „przyjrzeć się sobie”.

Płyta dostępna jest na Bandcampie

W krótkim opisie albumu pojawia się Immanuel Kant, ale motywem przewodnim całego albumu jest twórczość poetów związanych z  Zieloną Górą – rodzinnym miastem muzyka. Piotr Budniak – który jako nastolatek sam podejmował poetyckie próby –  nawiązuje w poszczególnych utworach do wierszy Janusza Koniusza, Eugeniusza Wachowiaka, Czesława Sobkowiaka, Izabeli Wituckiej-Sakowskiej, Elżbiety Cipory, Jacka Katosa i Mikołaja Jaski – poety fikcyjnego, znanego z działań grupy filmowej Sky Piastowskie.

W części nagrań pojawiają się fragmenty wierszy, ale nawiązania do poezji przejawiają się również w rytmice, frazowaniu, ekspresji, tematach poszczególnych kompozycji.  Kieruje się również Piotr Budniak ku abstrakcji, nie ucieka od żartów (zarówno w warstwie muzycznej jak i słownej).  Wszystkimi wymienionymi zabiegami tworząc pole dla popisów swoich sprawdzonych współpracowników –   Davida Doružki – gitara, Wojciecha Lichtańskiego – saksofon, flet, Kajetana Borowskiego – fortepian, instrumenty klawiszowe oraz Piotra Narajowskiego – kontrabas.  

„Homeland” zbudowany jest na dość skomplikowanym fundamencie znaczeniowym, ale  oferuje muzykę ciekawą, przystępną, ale daleką od banalności.   Warto po nią sięgnąć.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s