Johanna Summer “Resonanzen”

ACT, 2022

Debiutancki album Johanny Summer z roku 2020 był jednym z najbardziej zaskakujących debiutów ostatnich lat. Zebrał wysokie oceny recenzentów oraz uznanie innych pianistów. Po trzech latach pianistka powraca z kolejnymi solowymi nagraniami, raz jeszcze tworząc mariaż klasyki i improwizacji.

Wspomniana wcześniej płyta sprzed trzech lat „Schumann Kaleidoskop” zawierała wariacje na temt kompozycji Roberta Schumanna.  Na najjnowszym albumie, zatytułowanym „Resonanzen” Johanna Summer sięga po utwory Bacha, Schuberta, Beethovena,  Czajkowskiego , Griega, Ravela,  Mompou, Ligetiego oraz  Scriabina.

Pianistka – jak sama wspomina w wywiadach – przygotowała się do sesji nagraniowej perfekcyjnie. A nawet zbyt perfekcyjnie. Efekt pierwszych  dni pracy w studio był na tyle niezadowalający, że artystka postanowiła diametralnie zmienić podejście do pracy nad płytą. W drugim podejściu rejestracja materiału odbyła się w trakcie dwóch mini koncertów z udziałem kilku zaproszonych gości. Co okazało się strzałem w dziesiątkę.  Dopiero quasi-koncertowa otoczka pozwoliła na uzyskanie pożądanej atmosfery twórczej.

Poszczególne utwory w tytułach odwołują się jedynie do nazwisk kompozytorów.  W opisie płyty znajdziemy natomiast konkretne dzieła, które stały się podstawą poszczególnych improwizacji.  Słuchając muzyki nie mamy wątpliwości co do klasycznego rodowodu muzyki. Jednocześnie jednak bez wątpienia mamy do czynienia z nagraniami jazzowymi. Improwizacyjną transformacją artystycznych zamysłów dawnych mistrzów.

Klasyka i jazzowa  improwizacja przeplatają się na “Resonanzen” w sposób znakomicie zbalansowany. Johannie Summer udało się znaleźć niemal idealną drogę na połączenie obu muzycznych światów i pokazać jak mogą one wspólnie zaistnieć we współczesnej kreacji.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s