LITERACKIE REKOMENDACJE: Lech Kończak „Tbilisi. O Gruzji, ludziach i dziełach”

Międzynarodowe Centrum Kultury 2022

Dwudziesty tom serii Biblioteka Europy Środka zabierze czytelnika do Tbilisi. Na kartach książki swoją opowieść o Gruzji i jej stolicy przedstawi Lech Kończak – jeden z najlepszych w Polsce znawców tego regionu.

Książka skonstruowana została jako rodzaj przewodnika po mieście. Każdy z dziewięciu rozdziałów – nazwanych widokami – przypisanych jest do wybranego miejsca. Znalazły się wśród plac Tatarski, katedra Sioni, opera czy narodowy panteon na Mtacmindzie. Każdy z tych punktów na mapie, staje się dla autora punktem wyjścia do opisania  kraju, jego tożsamości, dziedzictwa i współczesności.

Lech Kończak przedstawia  najważniejsze momenty historyczne i pokazuje ich znaczenie. Pokazuje również portrety najważniejszych twórców i kanonicznych dzieł gruzińskiej kultury. Uzmysławia czytelnikowi ich oddziaływanie i wpływ na kulturę światową, pokazując jak często stawały się inspiracją nawet dla najwybitniejszych artystów.

Całość wywodu uzupełniają liczne fotografie, a wieńczy publikację zestaw map historycznych, „porządkujących” wiedzę czytelnika o Gruzji i zachęcających do jej poszerzenia. Wreszcie podobnie do innych tomów wspomnianej serii książka urzeka edytorską starannością i elegancją. Mocno polecamy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s