Samuel Leipold, Jürg Bucher, Luca Lo Bianco “Ostro”

Hat Hut Recrods, 2023

Historia wydania niniejszego albumu rozpoczęła się od dyskusji wewnątrz Swiss Jazz Orchestra, w składzie której grają Samuel Leipold oraz Jürg Bucher. Przedmiotem rozważań była kariera i twórczość Jimmy’ego Giuffrego.

To właśnie grające bez perkusji trio Giuffrego stało się zalążkiem idei, która zaowocowała wejściem do studia grającego na gitarze Leipolda, klarnecisty Buchera oraz sycylijskiego kontrabasisty Luci Lo Bianco. Trio zarejestrowało dziewiątkę utworów, w większości autorstwa Samuela Leipolda. Do programu włączono po jednej kompozycji Luci Lo Bianco, Igora Strawińskiego oraz wspomnianego na początku Jimmy’ego Giuffrego.

Album dostępny jest na Bandcampie

Wtrąćmy w tym miejscu dygresję natury językowej: polski odbiorca zwróci zapewne uwagę na znajomo brzmiący tytuł płyty. Otóż wyjaśnijmy, że w omawianym przypadku jest to zbieżność całkowicie przypadkowa. Album nazwany został włoskim określeniem ciepłego, południowego wiatru śródziemnomorskiego.  Ukrytych porównań również nie warto się doszukiwać bowiem muzyki przedstawionej na płycie tria całkowicie daleko od jakiejkolwiek „ostrości”.

Muzycy postawili na działania stonowane. Przedłożyli subtelność ponad ekspresję. Chociaż materiał podpisał w większości Samuel Leipold to gry tria nie zdominował ani on, ani też żaden z jego kolegów. Cała trójka znakomicie zaprezentowała się za to we współdziałaniu i muzycznym spuentowaniu refleksji nad dziedzictwem Giuffrego.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s