MUZYCZNE REKOMENDACJE: POLA „13”

Edycja własna, 2022

We wrześniu ukazała się debiutancka płyta zespołu POLA. Duetu tworzonego przez Zofię Olszewską i Piotra Komosińskiego.

Zofia odpowiedzialna jest za teksty, wokal, delikatne dźwięki pianina i pojawiające się w tle drony. Piotr – basista i kontrabasista – tworzy basową podporę do opowiadanych historii w utworach. Swojej muzyki nie chcą przypisywać do żadnych gatunków muzycznych. Nie można jej dzielić na utwory, trzeba jej wysłuchać i poczuć na swój sposób, wsłuchać się w teksty, które mają wiele znaczeń zależnych od nastroju odbiorcy. Album „13” przeprowadza nas przez podróż początku i końca kobiecości, od śmierci do narodzin kobiety i mężczyzny, tworząc żałobny, transowy erotyk.

Sylwia Zofia Olszewska – wokalistka, fotograf, retuszerka zdjęć oraz inspicjentka w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Od 2010 roku pracuje pod pseudonimem Zofia Analog. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu na kierunku Sztuka Mediów, który ukończyła w 2015 roku. W latach 2007-2013 trębaczka w Orkiestrze Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Pograniczu, Ośrodku Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach. W odnalezieniu swojej drogi muzycznej szukała pomocy u polskiej piosenkarki Olgi Szwajgier. Od 10 lat komponuje muzykę i pisze teksty. Inspiracje czerpie z kobiecości, ludowości, obrzędów religijnych oraz poezji Czesława Miłosza. Przemijanie i „rytuały przejścia”, czas i konsekwencja czynów, rodzina oraz wielokulturowość są najważniejszym elementem jej twórczości.

Piotr Komosiński – basista, kompozytor, muzyk z wieloletnim doświadczeniem. Na swoim koncie ma wiele płyt autorskich oraz takich, w których pojawił się gościnnie. W swojej już 30 letniej przygodzie z muzyką występował/występuje w wielu zespołach, między innymi Potty Umbrella, Hotel Kosmos, Ex Usu, Die Perspektive. Zagrał wiele koncertów w różnych zakątkach świata. Poza rodzimym podwórkiem występował także w Kanadzie, Holandii, Szkocji, Anglii czy Irlandii. Z wykształcenia fotograf co sprawia, że muzyka, którą tworzy staje się bardzo obrazowa i przestrzenna. Założyciel grupy fotograficznej B1, z którą wystawia swoje prace w galeriach na terenie całej Polski.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s