Szymon Mika „Attempts”

Bandcamp. 2022

Paradoksem jest to, że o artystycznych wydarzeniach, które bardzo mi się podobają piszę mi się niekiedy bardzo ciężko. Taka właśnie sytuacja miała miejsce z solową płytą Szymona Miki. Artysty, którego niezwykle cenię i lubię.

O innych płytach z udziałem Szymona Miki pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/?s=szymon+mika

Od pierwszej chwili ten album mnie zachwycił.  Prostotą formy. Ale przede wszystkim atmosferą jaką potrafił wykreować. Nasuwały mi się przy okazji słuchania tej płyty wspomnienia wspólnego muzykowania w kameralnym gronie przyjaciół. 

A w prostocie siła – bo tak można podsumować „Attempts”. Pięćdziesiąt minut, dziesiątka nagrań, jeden muzyk, jeden instrument. Gitara solo, bez dogrywania i nakładania ścieżek, loopów i podobnych nowoczesnych wynalazków. Czasem w tle pojawiają się jedynie przyśpiewki gitarzysty a’la Keith Jarrett.  Na program składają się autorskie utwory Szymona Miki z wyjątkiem „Wiosny Jaśminy” którą napisała Katrzayna Gacek – Duda.

„Wprawki”. Tak można przetłumaczyć tytuł płyty. Mocno przekorny bowiem określenie to w żadnym stopniu nie umniejsza jakości muzyki, którą możemy na albumie Szymona Miki usłyszeć.  Mamy za to możliwość poznania bardzo osobistej kreacji. Swoistego spojrzenia za kulisy twórczego procesu.

Przy każdym kolejnym wsłuchiwaniu się w „Attempts” uciekałem myślami do marzeń.  Chciałem całkowicie oddać się chłonięciu muzyki. Bez rozpraszania się pisaniem. Koniecznie sięgnijcie po te nagrania. To znakomity album. W kategorii muzycznego piękna zdecydowany numer jeden.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://szymonmika.bandcamp.com/album/attempts

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s