Nikol Bóková “Naked Pieces”

Soleil et Pluie, 2022

Po wydanym w połowie roku albumie „Elements”, nagranym ze swoim kwartetem, Nikol Bokova zamyka rok 2022 kolejną płytą, tym razem nagraną solo. „Naked Places” to drugie wydawnictwo w katalogu wytwórni Soleil et Pluie  stworzonej przez  Nikol Bókovą i Jana Valę.

Asumpt do nagrania solowego albumu dała wyjątkowa atmosfera jednego z tegorocznych występów, koncertu w Klasztorze św. Agnieszki Czeskiej w Pradze. Widzowie usłyszeli wówczas dzieła kompozytorów klasycznych oraz własne utwory pianistki.  Na  “Naked Pieces” znajdziemy jednak wyłącznie te drugie.

Na program płyty składa się dziesięć nagrań. Pięć z nich to kompozycje premierowe. Z kolei druga piątka znana jest już z wcześniejszych albumów Artystki i została aranżacyjnie zaadaptowana do prezentacji solo.  Cała płyta trwa niewiele ponad czterdzieści minut. W momencie premiery wydawnictwo udostępnione zostało jedynie w  formie cyfrowej. W pierwszej połowie roku 2023  ukażą się płyty CD i LP. Partnerem całego przedsięwzięcia została firma C. Bechstein – patron cyklu koncertowego w ramach którego Nikol Bokova występowała w Pradze  oraz dostawca instrumentu na którym zagrała Artystka, także podczas sesji nagraniowej.

Album jest dostępny na stronie wydawcy: https://www.soleiletpluie.com/shop/p/nikol-bokova-naked-pieces

Jak zaznaczyłem wcześniej , “Naked Pieces” zawiera tylko autorskie kompozycje Nikol Bokovej. Jednakże klasyczny pierwiastek jest na albumie niezwykle wyraźne odczuwalny. Stanowi on wszakże swoisty znak rozpoznawczy pianistki. Klasyczne wykształcenie oraz częste koncerty z takim właśnie repertuarem mają na to niewątpliwy wpływ. Słychać więc we fragmentach nagrań echa twórczości Rachmaninowa, Skrjabina, Chopina oraz  Bacha – kompozytorów, których muzykę prezentuje podczas koncertów Nikol Bokova.

Unikalność koncertowego klimatu udało się przenieść na studyjne nagrania. Muzyka Nikol Bokovej przykuwa uwagę od pierwszych chwil nagrania.  Jednakowe zainteresowania budzą zarówno miniatury jak i bardziej rozbudowane formy.  Intymna, osobista kreacja powoduje, że “Naked Pieces” budzą silne emocje i pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenia. Niezwykle piękny i znakomity album.

O płytach Nikol Bókovej pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/?s=nikol+bokova

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s