Arbenz X Puschnig / Vistel / Marshall / Arbenz “Conversation #8: Ablaze”

Hammer Recordings, 2022

Seria “Conversation” Floriana Arbenza, powraca po raz czwarty w tym roku z ósmą już odsłoną projektu. Podtytuł „Ablaze” świetnie oddaje energię i moc najnowszych nagrań.

Tym razem w studiu znalazło się – wraz z liderem – pięciu muzyków. Trójka z nich utworzyła sekcję dętą, która nadawała ton całości albumu. Na saksofonie altowym oraz na egzotycznym hocaku  zagrał Wolfgang Puschnig (współzałożyciel  Vienna Art Orchestra), na trąbce Jorge Vistel (który wystąpił również na czwartej płycie cyklu), a na tubie Oren Marshall. Ostatniego z wymienionych miałem okazję słuchać na solowym koncercie niemal dziesięć lat temu, jego współpraca z Florianem Arbenzem była więc dla mnie dodatkową atrakcją.  Piąta zaangażowaną osobą stał się pianista Michael Arbenz (członek tria Vein i brat Floriana) którego usłyszeć można w trzech utworach.

Muzycy zarejestrowali trzy kwadranse materiału. Wśród siedmiu kompozycji znalazły się cztery autorstwa lidera, po jednej dołożyli Wolfgang Puschnig oraz Jorge Vistel. Nie jest niespodzianką, że ostatnim elementem programu został „Freedom Jazz Dance” Eddiego Harrisa, który – co pamiętają zapewne uważni słuchacze – pojawia się na każdej z płyt serii.

Trzyosobowa sekcja dęta w naturalny sposób zdominowała album. Tuba Orena Marshall wchodzi w tradycyjną rolę kontrabasu – chociaż muzyk kapitalnie wchodzi również w rolę solisty. Sam Florian Arbenz sugeruje że takie zestawienie instrumentów jest nawiązaniem do tradycji nowoorleańskich składów, znanych mu z wczesnych nagrań Louisa Armstronga, których słuchał jako dziecko. Potęgę kwartetu perkusyjno-dętego równoważą dwie liryczne kompozycje z fortepianem w roli głównej: „Choral” oraz „Wild Flower”. Cały kwintet usłyszeć można jeszcze w zamykającym album,  dynamicznym „Insight straight” .

Kolejna kapitalna stylistyczna wolta w arbenzowskich konwersacjach i kolejny znakomity album – ósmy strzał w dziesiątkę.  

Album dostępny jest na Bandcampie: https://florianarbenz.bandcamp.com/album/conversation-8-ablaze

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s