Astigmatic Records, 2022

To bez wątpienia jedno z najważniejszych archiwalnych odkryć polskiego jazzu, z jakim mamy do czynienia. Nie obawiam się wyrazić takiej opinii już na samym wstępie. Astigmatic Records we współpracy z Fundacją im. Tomasza Stańko oraz Instytutem Adama Mickiewicza prezentuje pierwszą część nagrań kwintetu wybitnego muzyka sprzed 50 lat.
Niemal dokładnie pięć dekad czekały w archiwach bremeńskiego radia taśmy z muzyką Tomasz Stańko Quintet. W zorganizowanym w roku 1968 zespole trębaczowi towarzyszyli perkusista Janusz Stefański, kontrabasista Bronisław Suchanek, saksofonista Janusz Muniak oraz Zbigniew Seifert grający początkowo na saksofonie altowym, a potem na skrzypcach. “Wooden Music” pochodzi z drugiego okresu działania grupy. Dokładnie takim hasłem – „muzyka drewniana” – opisywanego przez jego członków. To nawiązanie do faktu, że poza trąbką, wszystkie instrumenty kwintetu opisać można jako drewniane.
Na początku lat 1970 muzycy wyjechali do Niemiec. Tam intensywnie – dzień po dniu – koncertowali. Czas pomiędzy występami spędzając w hippisowskiej komunie w Wurtzburgu, a następnie w Darmstadcie. Gra zespołu bazowała na krótkich utworach lub motywach, obieranych jako jako punkt wyjścia do rozwinięcia wspólnej, totalnej – jak to wspomina Bronisław Suchanek – improwizacji. Nominalnym liderem był Tomasz Stańko, ale podkreślenia wymaga twórcze współdziałanie, kolektywny obraz prezentowanej muzyki. “To był free jazz czystej wody” – zacytujmy raz jeszcze Bronisława Suchanka, ostatniego żyjącego muzyka kwintetu. Wspólnota, przyjaźń i respekt – te cechy wymienia kontrabasista jako fundamenty fantastycznego porozumienia jakie charakteryzowało Tomasz Stańko Quintet.
Jeden z występów z tamtego czasu ukazał się wówczas na wydanej przez JG Records pod tytułem „Jazzmessage from Poland” płycie. Wydawnictwo Astigmatic Records przygotowało dwuczęściową publikację (stąd w tytule prezentowane tu płyty znalazła się rzymska jedynka). W grudniu opublikowane zostaną nagrania zarejestrowane 15 czerwca 1972 w klubie Lila Eule w Bremie, natomiast w pierwszym półroczu roku 2023 pojawić się ma druga część “Wooden Music”na której znajdą się wyłącznie utwory niepublikowane. Całość znakomicie wypełni luki zarówno w historii samego kwintetu jak i w dokumentacji artystycznej działalności Tomasza Stańki. Wydawnictwo uzupełnia książeczka opowiadająca piórem Jakuba Knery historię Tomasz Stańko Quintet oraz całego konceptu Wooden Music.
Album dostępny jest na Bandcampie: https://tomaszstanko.bandcamp.com/album/wooden-music-i
[…] Tomasz Stańko Quintet „Wooden Music vol 1.” – Astigmatic Records […]
PolubieniePolubienie