JAZZOWE REKOMENDACJE: Kurt Rosenwinkel „Berlin Baritone“

Heartcore Records, 2022

Znakomity gitarzysta i kompozytor Kurt Rosenwinkel na swojej najnowszej płycie zalicza swoisty debiut, po raz pierwszy nagrywając album na gitarze barytonowej.

Trzy lata temu podczas targów przemysłu muzycznego NAMM, Rosenwinkel zainteresował się nowym instrumentem. Próby gitary na stoisku producenta – firmy Collings – przeodziły się nieoczekiwanie dla samego muzyka w spontaniczny mini-recital. Solowy album jest powrotem do tamtego wydarzenia i efektem zauroczenia brzmieniem gitary barytonowej.

Trwający trzy kwadranse album zawera dziewięć utworów. Rosenwinkel sięga po różnorodne żródła inspiracji, podążąjąc zarówno w stronę bluesa jak i  muzyki klasycznej. Przywołuje osobę amerykańskiego instrumentalisty George‘a Van Epsa. Gra własne, ulubione kompozycje, między innymi “Under it All”, która pojawiała się w dyskografii gitarzysty w kilku różnorodnych odłsonach. Improwizuje minimalistyczne miniatury i rozbudowane muzyczne opowieści.

Piękno i głębia brzmienia tej gitary spowodowały, że zatraciłem sie w muzyce“ wspomina sesję nagraniową Kurt Rosenwinkel. Czuć na  „Berlin Baritone“ radość z grania i warto podobnie do artysty dać się jej pochłonąć się.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s