Jakob Bro, Joe Lovano “Once Around The Room – A Tribute To Paul Motian”

ECM Records, 2022

Dwójka muzyków związanych z ECM oraz szczycących się dawną artystyczną relacją z Paulem Motianem, inauguruje wspólny projekt albumem poświęconym właśnie osobie wybitnego perkusisty. Do kopenhaskiego studia The Village Recording zaprosili grono jazzowych znakomitości współpracujących z monachijskim wydawnictwem.

W nietypowym septecie poza wspomnianymi już współ liderami przedsięwzięcia znalazło się trzech basistów (Larry Grenadier i Thomas Morgan grający na kontrabasach oraz Anders Christensen na gitarze basowej) oraz dwóch perkusistów (Joey Baron and Jorge Rossy). Na trwającym niecałe czterdzieści minut albumie znalazło się sześć utworów. Jakob Bro i Joe Lovano podpisali po dwa z nich każdy. Poza nimi posłuchać możemy jeszcze motianowskiego „Drum Music” oraz zespołowej improwizacji.

Płyta rozpoczyna się kompozycją saksofonisty „As It Should Be”, nawiązującą tytułem do „It Should’ve Happened a Long Time Ago” – nagrania, które znalazło się na pierwszym albumie tria Motian/Lovano/Frisell wydanym przez ECM w roku 1985. Tytuł całej publikacji także odnosi się do Motiana  – jego utworu „Once Around the Park” oraz do codziennego rytuału joggingu. W drugiej części programu usłyszeć możemy dwa balladowe dzieła Jakoba Bro, z pięknymi, melodyjnymi solami obu liderów.  Spokojne i nastrojowe fragmenty przedzielone są wspomnianym wcześniej, energetycznym „Drum Music” z chropowatymi solówkami Bro i Lovano oraz muzyczną nawałnicą w wykonaniu obu perkusistów – grających na przemian wspólnie oraz w partiach solowych.

Hołd dla kolegi, mentora i wspaniałego muzyka wypadł znakomicie. Jakob Bro, Joe Lovano oraz ich współtowarzysze nagrali znakomitą, fantastycznie oddającą ducha artystycznej spuścizny Paula Motiana, płytę.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s