MUZYCZNE REKOMENDACJE: Julo Fujak & kaleidoSONICope „transVAXitions!”

Hevhetia, 2022

Fusion abstract cabaret – taki opis znajdziemy w podtytule tej płyty i dokładnie taką zawartość mieści godzinna płyta wydana przez słowackie wydawnictwo Hevhetia.  Album oferujący nagranie, które śmiało nazwać można niezwykłym. 

Śledzący uważnie katalog Hevhetii znają bez wątpienia Julo Fujaka z wielu projektów. Chyba bez wyjątku poruszających się na polu szeroko rozumianej awangardy. „transVAXitions!” jest tego znakomitym przykładem. Łączy w sobie zarówno oryginalną muzykę, jak i intrygującą oprawę wizualną.

Teatralno-kabaretową część widowiska słuchacze będą mieli okazję odczuć dzięki fotografiom dokumentującym koncertową premierę projektu – występ odbył się podczas bratysławskich obchodów 20-lecia Hevhetii i dorocznego Hevhet Fest 2021. Nie będzie też problemów ze zrozumieniem przesłania projektu: w dołączonej do płyty książeczce zamieszczono zarówno oryginalne teksty jak i ich  angielskie tłumaczenia, co pozwala uchwycić w pełni złożoną, wielowarstwową ideę prezentacji.

Na albumie znalazły się zarówno nagrania studyjne jak i fragmenty wspomnianego wcześniej koncertu z Bratysławy.  W nagraniach uczestniczyli czołowi muzycy lokalnej sceny – wspomnijmy przy  tej okazji Jana Boleslava Kladivo, Nikołaja Nikitina czy też Milosa Zelezniaka. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wśród wykorzystanych przez artystów instrumentów znajdziemy między innymi katarynkę.

Oryginalna, intrygująca propozycja.  Szczególnie dla poszukiwaczy artystycznych nieoczywistości.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://hevhetia.bandcamp.com/album/transvaxitions

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s