Iago Fernández “Luzada”

Fresh Sound Records, 2022

Godny pozazdroszczenia skład muzyków znalazł się na najnowszym, czwartym w dyskografii albumie perkusisty Iago Fernándeza.

Iago Fernández jest absolwentem prestiżowego programu Focusyear prowadzonego przez Konserwatorium w Bazylei. Wśród artystów którzy wzięli udział w nagraniu płyty znajdziemy więc zarówno dawnych i obecnych wykładowców programu, jak i innych absolwentów szwajcarskiej uczelni. 

Na całym albumie zaprezentował się kwintet w gwiazdorskim zestawieniu. Liderowi towarzyszyli saksofonista Mark Turner, pianista David Virelles, kontrabasista Ben Street oraz grający na klarnecie basowym Joris Roelofs. Sam Fernandez poza perkusją zagrał jeszcze na organach, djembe oraz dołożył wokalizy.

Poza wymienionymi muzykami, w niektórych utworach gościnnie wystąpili gitarzysta Wilfred Wilde, saksofonista Sam Barnett oraz kontrabasista Kuba Dworak. Dziesięć utworów – z wyjątkiem jednego napisanego przez Xana Camposa – podpisanych zostało przez lidera zespołu. Iago Fernandez jest również autorem słów do wokalnych utworów. Zostały one napisane w języku galicyjskim, wywodzącym się z rodzinnych stron muzyka:  autonomicznej hiszpańskiej prowincji Galicja.  

I tu docieramy do dwóch kolejnych postaci, zaangażowanych w powstanie „Luzady”. Są to wokalistki Song Yi Jeon oraz  Yumi Ito. Obie znane Fernandezowi z Bazylei. Ponadto z Yumi Ito perkusista występuje ponadto w autorskim triu wokalistki, w którym znajdziemy również wspomnianego już Kubę Dworaka.  Oba galicyjskie utwory zaśpiewała właśnie Yumi Ito. Natomiast w wokalizach „Purple Light” usłyszeć możemy obie Panie.  

Nie raz zdarzyło mi się już zachwycać albumami firmowanymi przez absolwentów Focusyear. Nie inaczej jest w przypadku „Luzady”, która oferuje pomysły nieoczywiste tworzące godzinny seans muzyki zróżnicowanej i oryginalnej.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s