Tomasz Stańko „Listy Chopina. Improwizacje”

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2022

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina kontynuuje serię Polish Romantic Jazz tym razem sięgając po archiwalne nagrania Tomasza Stańki z Festiwalu Chopin i jego Europa z roku 2014.

Prezentowany wówczas w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej program powstał na zamówienie wspomnianego Festiwalu. Tomaszowi Stańce towarzyszył dość oryginalny, międzynarodowy skład kwartetu z Marcinem Wasilewskim na fortepianie, Arildem Andersenem na kontrabasie oraz Olavi Louhivuorim na perkusji. Gościem specjalnym koncertu był Andrzej Chyra (jego obecność łączy dwa pierwsze tytuły serii).

Ponownie można  pochwalić edytorską staranność i wysiłek Wydawcy. W liczącej ponad sto stron książeczce znajdziemy między innymi esej Tomasza Szachowskiego na temat Tomasza Stańki, jego artystycznych powiązań z poezją i Chopinem, a także związków Chopina z jazzem. Całość uzupełniają  teksty prezentowanych listów.  Całość w dwujęzycznej: polskiej oraz angielskiej wersji. 

Cały koncert trwa godzinę i dwadzieścia minut. Recytacje chopinowskich tekstów rozdzielone są na ogół z muzycznym komentarzem zespołu. Chociaż w kilku przypadkach Artyści pokusili się o ich połączenie. Podstawą do improwizacji były dla kwartetu kompozycje Tomasza Stańki, znane z jego wcześniejszych płyt, notabene nie tylko tych ECM-owskich – między innymi „Music 81”, „Suspended Night”, „Dark Eyes”.

Wydawnictwo ma wartość przede wszystkim dokumentalną – w warstwie muzycznej poza niezwykłym zestawieniem muzyków, nie znajdziemy tu  żadnych zaskoczeń. Nie brakuje jednak  powodów  by publikacja ta znalazła się w wielu płytowych kolekcjach. Fani Tomasza Stańki sięgną po nią z oczywistych przyczyn. Obecni niegdyś na koncercie znajdą w niej miłe wspomnienie i pamiątkę.  Kusić będzie także dla śledzących chopinowskie przygody z jazzem. Dla pozostałych   „Listy Chopina. Improwizacje” także stanie się niewątpliwą atrakcją.

O płycie inaugurującej serię – Kasia Pietrzko Trio / Maciej Kądziela / Andrzej Chyra „Norwid” – pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2022/11/02/kasia-pietrzko-trio-maciej-kadziela-andrzej-chyra-norwid/

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s