Martial Solal „Live in Ottobrunn”

GLM Music, 2022

Jazzowe standardy i popularne piosenki przełamane improwizacjami, znalazły się na najnowszym albumie Martiala Solala. Nagrania dokumentują solowy recital pianisty z roku 2018.

Our recommendation in English was published here: https://jazzsuite.wordpress.com/2022/11/04/martial-solal-live-in-ottobrunn/

Mający dziś 95 lat Martial Solal jest jednym z najwybitniejszych muzyków w historii francuskiego jazzu. Urodził się w Algierze, w rodzinie operowego solisty.  Po przenosinach do Paryża, regularnie występował w legendarnym Club Saint Germain. Współpracował tam z czołowymi muzykami amerykańskimi – Stanem Getzem, Royem Haynesem, Chetem Bakerem, J.J. Johnsonem, Kennym Clarke’m,  Sidneyem Bechetem.  Grywał z Django Reinhardtem. Komponował muzykę filmową współpracując między innymi z Jean-Luckiem  Godardem, przy jego debiucie. Tworzył muzykę kameralną, jest autorem koncertu fortepianowego na solistę i orkiestrę symfoniczną.

Dwupłytowe wydawnictwo zawiera rejestrację koncertu, który odbył się w Monachium w ramach cyklu Ottobrunner Konzerte.  Całość trwa nieco ponad dziewięćdziesiąt minut, a słuchacz znajdzie na dwóch krążkach tak znane utwory jak „My Funny Valentine”, „Tea For Two”, „I’ll Remember April”, „Cherokee”, „Round Midnight” czy też składankę tematów ellingtonowskich. Kapitalnie wypadają fragmenty improwizowane.  Za perełkę można uznać wariacje oparte na popularnym temacie … „Happy Birthday”, z którego Solal potrafił wykrzesać rewelacyjny siedmio-minutowy, skrzący się dowcipem  popis kreatywności i mistrzostwa.

Tak samo podsumować można całe wydawnictwo. Solal zachwyca energią, doskonałą formą, muzyczną wyobraźnią. Wspaniały koncert i równie znakomity album.

Premierowo opublikowano w numerze 3/2023 magazynu Jazz Forum

Reklama

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s