Tyshawn Sorey Trio +1 with Greg Osby „The Off-Off Broadway Guide to Synergism”

Pi Recordings, 2022

Po wydanej niespełna dwa miesiące wcześniej płycie Mesmerism, która zaskakiwała mainstreamową stylistyką i programem, Tyshawn Sorey ponownie kieruje swoją uwagę ku jazzowe klasyce.

Oba wydawnictwa łączy wiele. W kwestii wyboru kompozycji Sorey znowu postawił na standardy, wybierając przy tym dość sporo utworów z  musicali.  One wypełniają zdecydowaną większość programu i one właśnie dały asumpt to umieszczeniu w tytule wydawnictwa Broadway’u. Jest jednak kilka wartych wspomnienia niuansów, na które należy zwrócić uwagę. W odróżnieniu od studyjnej płyty Mesmerism, tym razem mamy do czynienia z nagraniami koncertowymi, które zarejestrowano podczas występów w nowojorskiej The Jazz Gallery (to że mieści się ona na Broadway’u nie powinno być zaskoczeniem). Trio zagościło tam na pięć wieczorów, które zaowocowały trzypłytowym wydawnictwem. Na każdym z dysków znajdziemy po sześćdziesiąt pięć minut muzyki, a całość trwa prawie cztery godziny. Pewne zmiany zaszły również w składzie zespołu. Za fortepianem zasiadł ponownie Aaron Diehl, natomiast jako trzeci zameldował się na scenie kontrabasista Russell Hall. Uważny czytelnik zauważy już dzięki tytułowi i okładce, że trio zagrało tym razem z formule „plus jeden” – owym plusem był znakomity saksofonista Greg Osby, który zaprezentował się zarówno jako wykonawca jak i kompozytor.

Każda z płyt zawiera nagrania jednego kompletnego setu. Taka decyzja co do układu wydawnictwa wyniknęła między innymi z tego, że muzycy grali praktycznie bez przerw. Płynnie przechodząc z jednego utworu w kolejny. Muzyczna podróż bez zatrzymywania się byłą jednocześnie  „jazdą bez trzymanki”. Tak jak Mesmerism skupiał się na  pięknie i elegancji poszczególnych nagrań tak The Off-Off Broadway Guide to Synergism eksponuje intensywność, żywiołowość i pasję wykonawców. Panowie wyciskają z każdej kompozycji maksimum możliwości. Stąd też czasy poszczególnych nagrań przekraczają w większości dziesięć minut, a  jedno z nich trwa nawet minut dwadzieścia.  W trzech odsłonach pomieściło się łącznie czternaście utworów. Pięć z nich posłuchać możemy w dwóch wersjach. Lista tytułów obejmuje między innymi Night and Day Cole’a Portera, Chelsea Bridge Billy’ego Strayhorna, It Could Happen to You  Jimmy’ego Van Heusena i Johnny’ego Burke’a , a także  Jitterbug Waltz  Fatsa Wallera, Mob Job  Ornette Colemana, Ask Me Now  Theloniousa Monka, Contemplation  McCoya Tynera oraz Solar  Milesa Davisa.

Konia z rzędem temu, kto domyśli się, że muzycy zagrali ze sobą (w tym konkretnym zestawieniu) po raz pierwszy. To tylko daje kolejny powód do podziwiania ich maestrii i artystycznej intuicji.  Stwierdzenie, że mamy do czynienia z genialną płytą wydaje się więc już tylko oczywistością.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://tyshawn-sorey.bandcamp.com/album/the-off-off-broadway-guide-to-synergism

Premierowo opublikowano w magazynie JazzPRESS

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s