Elena Mîndru „Hybrid”

Ecplise Music,2022

Elena Mîndru, mieszkająca w Finlandii, rumuńska wokalistka, prezentuje swój najnowszy projekt zrealizowany wspólnie z Mołdawską Narodową Orkiestrą Młodzieżową (Moldovan National Youth Orchestra).Motywem przewodnim projektu jest tytułowa hybrydowość, która objawia się w kilku jego aspektach.

Nagrania są wynikiem działań rozpoczętych przed trzema laty.  Pandemia wykluczyła wówczas możliwość wspólnych koncertów przed publicznością.  Ostatecznie występy odbyły się właśnie  w formule hybrydowej: wokalistka i jazzowe trio dołączyli do Orkiestry poprzez video-transmisję.  Warto również wspomnieć, że wokalistka już wcześniej uczestniczyła w estrowych nagraniach współpracując między innymi z Transylvania State Philharmonic Orchestra czy też – w bardziej jazzowej formule – z Jyväskylä Big Band.

Po raz drugi wspomnieć możemy o hybrydowości biorąc pod uwagę multi kulturowość nagrań. Utwory zaśpiewane są w trzech różnych językach – rumuńskim, angielskim i fińskim, tworząc przekaz łączący tradycje dwóch krajów z którym związana jest Artystka. “Hybrid” (po raz trzeci) to również połączenie dwóch muzycznych stylistyk: jazzu oraz klasyki reprezentowanych przez kwartet i orkiestrę symfoniczną.  

Na płycie – obok utworów tradycyjnych – znalazły się autorskie kompozycje Eleny Mindru i Tuomasa J. Turunena. Zarówno nagrania  premierowe, jak i kompozycje znane już z poprzednich albumów wokalistki i jej zespołu. Wiele z nich koncentruje się na refleksji nad dzieciństwem. Począwszy od rozpoczynającego płytę utworu „Luca” napisanego przez Tuomasa J. Turunena po narodzinach jego (i Eleny Mindru) dziecka, aż po finałowy „O, ce veste minunată” rumuńską pieśń bożonarodzeniową. 

Warto również zwrócić uwagę na utwór „100 Romania” napisany z okazji setnej rocznicy niepodległości Rumunii. W tej, trwającej kwadrans suicie, znajdziemy fragmenty trzech popularnych rumuńskich tematów folkowych. Z kolej w „Alice” – napisanym dla projektu „Symphonic Meets Jazz” przygotowanego ze wspomnianą już orkiestrą z Transylwanii – odnajdą słuchacze echa poematu „Alicja w krainie czarów”. Tekst utworu, napisany przez Henriikkę Heikinheimo, opiera się na dziele Lewisa Carrolla.   

Mołdawską Narodową Orkiestrę Młodzieżową poprowadził Andriano Marian, a w składzie kwartetu Eleny MIndru, poza liderką, znajdziemy również grającego na fortepianie Tuomasa J. Turunena, kontrabasistę / gitarzystę basowego  Oskari’ego Siirtolę oraz perkusistę  Anssiego Tirkkonena.Dziewiątka utworów łączy się w trwający godzinę i kwadrans program. Całość nagrań, obok tradycyjnych formatów CD i LP opublikowana zostanie również w zapisie video na płycie Blu-ray.

Potęga orkiestry symfonicznej oraz siła i piękno głosu Eleny Mindru splatają się w efektownej opowieści oferującej słuchaczowi paletę zróżnicowanych nastrojów i emocji. Kunsztowna, pełna uroku i elegancji płyta.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://elenamindru.bandcamp.com/album/hybrid

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s