JAZZOWE REKOMENDACJE: Frederik Lundin  & Odense Jazz Orchestra “It Takes All Kinds To Make A World”

April Records, 2022

Prowadzona przez Torbena Sminge’a Odense Jazz Orchestra postanowiła, tworząc najnowszy album, połączyć siły z saksofonistą i kompozytorem Frederikiem Lundinem, który w całości przygotował materiał na prezentowaną tu płytę “It Takes All Kinds To Make A World”.

Obok Sminge’a (dyrygenta i dyrektora artystycznego Orkiestry) oraz Lundina (grającego na saksofonach tenorowym i mezzo-sopranowym) na albumie zagrała jeszcze osiemnastka innych muzyków. Wśród solistów znalazł się między innymi Tomasz Dąbrowski, a partie solowe wykonywali także Lundin oraz Guy Moscoso (saksofon altowy), Hans Mydtskov (saksofon tenorowy), Stefan Ringgive i Mikkel Aagaard (puzony), Morten Nordal (gitara).

Na albumie znalazło się sześć utworów. Lundin i Odense Jazz Orchestra udowadniają nimi jak otwartą formułą jest bigbandowe granie. Tworząc kapitalny pomost pomiędzy tradycyjną siłą jazzowej orkiestry, a stylistyką awangardową. Inspiracją dla kompozytora stały się problemy naszej planety, a nawiązać do nich potrafią muzycy w sposób niebanalny – finałowy utwór, który dał również tytuł całej płycie, rozpoczyna się terenowym nagraniem głosu jednego z zagrożonych gatunków ptaków zamieszkujących Hawaje, płynnie przechodzącym w intro w wykonaniu instrumentów dętych.

„Zachowanie różnorodności jest warunkiem trwania zrównoważonego życia na kuli ziemskiej” wspomina kompozytor. Puentując swoją wypowiedź dokładnie w taki sposób: stylistycznie różnorodnym i idealnie zrównoważonym dziełem. Perfekcyjnie wywodząc i dopasowując swoje utwory do założonej koncepcji. Tworząc świetną, nowoczesną i niezwykle atrakcyjną muzykę.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s