Marta Kloučková „Stopa Snu”

Hevhetia, 2022

Często narzekam, że polskie wokalistki i wokaliści chętniej nagrywają płyty w języku angielskim niż w polskim. Nie ukrywam, że zawsze z większą chęcią sięgam płyty wokalne zaśpiewane w rodzinnych językach.  I nie dotyczy to wyłącznie naszych rodzimych artystów.

Dlatego z zainteresowaniem zabrałem się za słuchanie najnowszego albumu  Marty Kloučkovej, znakomitej czeskiej wokalistki, która na płycie „Stopa Snu” [Ślad snu] zaprezentowała kolekcję autorskich piosenek, zaśpiewanych w języku czeskim. Marta Kloučková jest autorką tekstów do wszystkich utworów oraz muzyki do ośmiu spośród jedenastu z nich. Jedną kompozycje podpisał pianista Vít Křišťan, a dwie kolejne gitarzysta David Dorůžka.  Skład zespołu uzupełnili kontrabasista Jaromír Honzák i perkusista Marek Urbánek.

Znam Martę Kloučkovą ze zróżnicowanych stylistycznej projektów. „Stopa Snu” porusza się przeważnie  w obszarach lirycznej delikatności. Jednak w kilku nagraniach zespół i wokalistka uciekają w obszary odległe od poetyckiego piękna. Kapitalnie wypadają chociażby wokalizowane „Myslenky”.  Fantastycznie słucha się gitarowych solówek Davida Dorůžki – i tych subtelnie stonowanych, ale także tych energetycznie rockowych. Obecność gitarzysty jest zresztą najmocniej wyeksponowana spośród instrumentalistów. Co nie powinno zaskakiwać, szczególnie w kontekście niedawnej duetowej sesji nagraniowej  Dorůžki  z Martą Kloučkovą opublikowanej na YouTube (przy okazji mocno polecam jej obejrzenie i wysłuchanie).  Pochwalić trzeba zresztą wszystkich muzyków – nie na darmo każdego z nich zaliczyć można do czołówki czeskiej sceny jazzowej. Całość spaja rewelacyjny głos liderki projektu.

Zachwycająco urocza, wspaniała płyta. Chce się do niej wracać.

Album znaleźć można na Bandcampie: https://martaklouckova.bandcamp.com/album/stopa-snu?fbclid=IwAR12mBof7CHZtbc7XU2wvQgXawHNU1JvnkaJmfwIy7wHl8V8Ujth5bvAwqw

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s