Kasia Pietrzko Trio / Maciej Kądziela / Andrzej Chyra „Norwid”

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2022

Projekt nazwany początkowo „Listy Norwida” powstał na zamówienie festiwalu Chopin i jego Europa i po festiwalowej premierze prezentowany był jeszcze na kilkunastu koncertach. Na wydanym staraniem  Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina albumie znajdziemy studyjne nagrania tego programu.

Płyta trwa niepełne trzy kwadranse i znajdziemy na niej dziesięć utworów. Nie wszystkie, które usłyszeć można było podczas koncertów. Co ciekawe muzykę i recytacje nagrano oddzielnie (w tej właśnie kolejności), w półrocznym niemal odstępie.

Miałem okazję kilkukrotnie wysłuchać tego spektaklu (formuła „Norwida” to coś więcej niż zwykły koncert) – zarówno w pandemicznej wersji on-line, jak i w czasie „normalnego” występu z udziałem publiczności. Bardzo dobrze słuchało mi się samej muzyki – autorstwa Kasi Pietrzko oraz Macieja Kądzieli. Nie zawsze natomiast  odpowiadała mi się warstwa literacka przedsięwzięcia.

Relację z jednego  z koncertów przeczytać można tutaj: https://donos.home.blog/2022/06/07/live-kasia-pietrzko-trio-ft-maciej-kadziela-i-andrzej-chyra/

Studyjna wersja – co nieco mnie zaskoczyło – lepiej niż koncert pozwoliła mi się skupić na treści nagrań i poczuć atmosferę tego przedsięwzięcia. Aczkolwiek nadal uważam, że ciekawiej wypadają fragmenty, kiedy muzyka splata się z poezją, czy też gdy płynnie w nią przechodzi. Bowiem właśnie muzyka świadczy o sile tej inicjatywy. Natomiast zbyt wyraźnie rozdzielenie obu materii obniża nieco temperaturę i spójność całości.

Atrakcyjnie prezentuje się również  edytorska strona wydawnictwa – twarda oprawa zawiera poza płytą kilkudziesięciostronicową książkę z esejem Tomasza Szachowskiego, zdjęciami i biogramami artystów, oraz tekstami Norwida – całość w dwujęzycznej edycji (wiersze na język angielski przełożyli Danuta Borchardt, Lidia Nowicka-Comber oraz John Comber).

Warto jeszcze  wspomnieć, że album inauguruje serię Polish Romantic Jazz, a wydawca zapowiada wśród następnych tytułów archiwalną rejestrację koncertu „Listy Chopina” z udziałem i muzyką  Tomasza Stańki. „Norwid” na wielu poziomach nawiązuje do tamtego wydarzenia i stanowi jego idealną kontynuację.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s