Wojtek Mazolewski Quintet „Spirit To All”

Whirlwind Recordings / WMQ, 2022

„Spirit To All” jest już piątym studyjnym albumem kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Płyta ukazała się w dwóch, nieco odmiennych wersjach – międzynarodowej oraz polskiej.

Wydawcą światowej edycji jest renomowana wytwórnia Whirlwind Recordings. My jednak skupimy się  na polskim wydaniu, ot chociażby z tego powodu, że jest ono bogatsze o dwa utwory. Znajdziemy ich tutaj osiem, a całość liczy sobie nieco ponad trzy kwadranse. Wśród inspiracji, które stały się podwalinami płyty lider wymienia dokonania Sun Ra i Art Ensemble Of Chicago. Ciekawym eksperymentem było włączenie w nagranie partii perkusyjnych wszystkich członków zespołu. A w składzie kwintetu zagrali sami świetni muzycy. Mazolewskiemu (kontrabas) w studiu towarzyszyli  Joanna Duda (fortepian), Marek Pospieszalski (saksofon tenorowy), Oskar Török (trąbka) oraz Qba Janicki (perkusja).

Album dostępny jest na Bandcampie:  https://wojtekmazolewskiquintet-whirlwind.bandcamp.com/album/spirit-to-all

Zaczyna się całość „z grubej rury” jedenastominutową kompozycją tytułową. Tutaj szansę na zaprezentowanie się znajdują poszczególnie instrumentaliści, a słuchacze mogą poczuć o co chodzi w „Spirit To All”.  I nie sądzę, żeby znalazł się ktoś kto miałby ochotę wyłączyć ten album już po tym pierwszym, kapitalnym nagraniu, w którym kwintet grą z siłą przypominającą bigband. A pozostałe dostarczają równie dużo satysfakcji – w szczególności te, które rozwijają się w nieco dłuższe opowieści. Tak właśnie warto je potraktować, jako historie pełne fascynujących niuansów, emocjonujących chwil, trzymające bez ustanku w napięciu.

Znakomicie uzupełniają się Marek Pospieszalski i Oskar Török. Fantastycznie słucha się Joanny Dudy. Ale nie można przy tym umniejszać roli Qby Janickiego oraz samego  Wojtka Mazolewskiego, który świetnie sprawdza się także jako kompozytor oraz lider umiejący perfekcyjnie wykorzystać atuty jakie oferuje mu zespół. BARDZO, BARDZO DOBRA płyta.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s