JAZZOWE REKOMENDACJE: Yaron Herman “Alma”

Naïve, 2022

Po raz drugi w swojej karierze, po szesnastu latach od poprzedniego takiego wydawnictwa, izraelski pianista Yaron Herman, prezentuje nagrania solowe. Album  “Alma” zawiera godzinę spontanicznie wykonanej muzyki.

Jak wspomina sam muzyk, sesja nie została poprzedzona praktycznie żadnym specjalnym przygotowaniem. Artysta postanowił postawić na improwizację we wszystkich aspektach projektu, począwszy od konstrukcji programu. Tak więc na albumie znalazły się utwory, które Herman zdecydował się zagrać w ostatniej chwili. 

Większość z nich to własne dzieła – jakże by inaczej – zaimprowizowane podczas nagrania. Program uzupełniają cztery interpretacje: standardu („All The Things You Are” Jerome’a Kerna), klasyki (“Après un Rêve” Gabriela Faurego) oraz izraelskich piosenek („Yesh Li Sikuy” Eviatara Banaia i „Eich Ze Shekochav” Matti’ego Caspiego). Pianista postawił na krótsze formy. Jedynie interpretacja wspomnianego już utworu Faurego rozwinęła się w ponad siedmiominutowe dzieło.

Muzyk odwoływał się do dawnej, sięgającej XV wieku, tradycji improwizowanych koncertów. Wiele arcydzieł Bacha, Chopina, Beethovena, wykluwało się właśnie podczas takich występów. Yaron Herman zdecydował się pójść śladami tych doświadczeń. Podążając za podszeptem chwili, pozwalając prowadzić się własnej intuicji.

Powstała dzięki temu interesująca  płyta, będąca swoistą relacją z podróży meandrami wyobraźni artysty. Album  którego słucha się z zaciekawieniem i przyjemnością od pierwszej do ostatniej sekundy jego trwania.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s