JAZZOWE REKOMENDACJE: Qasim Naqvi / Wadada Leo Smith / Andrew Cyrille“Two Centuries”

Red Hook Records, 2022

Drugą pozycją w katalogu autorskiej wytwórni Red Hook Records będzie album dokumentujący współpracę dwójki gigantów muzyki jazzowej i improwizowanej: Wadady Leo Smitha oraz Andrew Cyrille’a, z wschodzącą gwiazdą muzyki elektronicznej, eksperymentatorem, kompozytorem, perkusistą Qasimem Naqvim.

Album zawiera jedenaście nagrań  i trwa lekko ponad trzy kwadranse. Program płyty stworzony został przez Naqvi’ego, który pozostawił każdemu z członków tria sporo miejsca na improwizacje. Chciał, aby kreatywność wielkich mistrzów z którymi współpracował, łatwo znajdowała swoje ujście.

Cyrille i Smith perfekcyjnie pasują do takiej konwencji grania. I kapitalnie wpisali się w przyjęte założenia. Trio, o nietypowym z racji udziału elektroniki składzie, zgrało się znakomicie. Całość płyty pozostaje raczej w stonowanych, niekiedy wręcz medytacyjnych nastrojach.  W nielicznych tylko fragmentach trio pozwala sobie na lekkie „zaostrzenie” i zdynamizowanie narracji.

Ścieżki każdego z instrumentów kapitalnie się przeplatają i uzupełniają, wychodząc  na pierwszy plan kiedy jest to stosowne, bądź też kreując tło dla popisów muzycznego partnera. “Two Centuries” stanowią pokaz artystycznej otwartości, innowacyjności oraz niewątpliwego mistrzostwa. Znakomity album.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://redhookrecords.bandcamp.com/album/two-centuries

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s