Gonzalo Rubalcaba+ & Trio D’été „Turning Point”

5 Passion Records, 2022

Ubiegłoroczny album Skyline” nagrany z udziałem Rona Cartera i Jacka DeJohnette’a zapoczątkował prezentację nagrań Gonzalo Rubalcaby z różnymi składami klasycznego fortepianowego tria. Drugą odsłoną tego projektu jest płyta „Turning Point”, a pianiście towarzyszyli tym razem Matt Brewer oraz Eric Harland.

Pierwsza część zaplanowanej trylogii dała Rubalcabie możliwość współpracy z muzykami starszego pokolenia, wielkimi mistrzami. W przypadku „Turning Point” to lider tria jest seniorem trzyosobowego składu – choć różnica wieku jest tym razem nieco mniejsza.  Gonzalo Rubalcaba pracował już wcześniej zarówno z Brewerem jak i z Harlandem.  Basista grał już w kilku autorskich składach pianisty. Jednak w takiej konfiguracji muzycy ci spotykają się po raz pierwszy.

Na albumie znalazło się siedem kompozycji Rubalcaby. Jedynie finałowa „Joy, Joie” jest premierowym utworem, napisanym specjalnie dla Trio D’été. Pozostałe utwory znane są już z innych albumów – w większości firmowanych przez samego Rubalcabę. „Otra Mirada” zadebiutowała na albumie „Supernova”. Z kolei „Hard One” nagrany został po raz pierwszy na płycie „Inner Voyage” z udziałem Michaela Breckera, ale pojawił się również na wspomnianej przed chwilą „Supernovej”. Warto również wspomnieć, że płytę otwiera dedykowany Johnowi McLaughlinowi „Infantil” znany z wydanego przed piętnastu laty „Avatara”.

“Skyline” odniósł niebagatelny sukces zdobywając Grammy dla najlepszego jazzowego albumu instrumentalnego. Oferujący trzy kwadranse soczystego jazzu „Turning Point” z pewnością również liczył się będzie w gronie faworytów do (przynajmniej) nominacji do tej prestiżowej nagrody. A fani Gonzalo Rubalcaby szykować się już mogą na trzecią część cyklu – całkowicie premierowe nagrania z muzykami latynoskimi.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s