JAZZOWE REKOMENDACJE: Here’s To Us „Kaukasus”

Hoob Records, 2022

Gruzja – spośród wielu zalet – słynie również z najstarszej tradycji śpiewu polifonicznego. Szwedzki kontrabasista Josef Kallerdahl od lat fascynuje się tamtejszą kulturą i muzyką chóralną. Zachwyceniem tym zaraził swoich partnerów z grupy Here’s To Us.

Kwartet  w którym znajdziemy oryginalne zestawienie instrumentów (saksofon, klarnet basowy, trąbka i kontrabas) grupuje muzyków pochodzących ze Sztokholmu. Goeteborga i Porto. Tworzą go – obok wspomnianego na początku Kallerdahla – Nils Berg, Lisen Rylander Löve oraz Susana Santos Silva.

„Kaukasus” to już drugi album w dorobku zespołu. Debiutancki “Animals, Wild And Tame” ukazał się przed czterema laty. Teraz tradycyjne gruzińskie pieśni stały się zaczątkiem improwizacji  i dały też tytuły poszczególnym kompozycjom, a brzmienie tradycyjnych chórów przełożone zostało na głosy czterech instrumentów.

Osiem, dość krótkich utworów (trwających od dwóch i pół do pięciu minut) tworzy półgodzinny album. Klimatyczną podróż inspirowaną opowieściami o pracy i o wspólnym odpoczynku przy biesiadach.  Wyrafinowaną improwizację przenikającą się z emocjonalnymi, zróżnicowanymi nastrojowo melodiami.

To wyjątkowa, niezwykła i przepiękna muzyka.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s