Keith Jarrett “Bordeaux Concert”

ECM, 2022

Zapis trzeciego z pięciu europejskich koncertów Keitha Jarretta z roku 2016 doczekał się płytowej publikacji. Tym razem słuchacze cieszyć się mogą płytą prezentującą występ z Auditorium de l’Opéra National de Bordeaux.

Recital odbył się 6 czerwca, trzy dni po koncercie w Budapeszcie, który inaugurował europejskie tournée pianisty oraz 10 dni przed monachijskim występem, który cykl ten zamykał. Nagrania je dokumentujące znamy już z płyt „Munich 2016oraz „Budapest Concert”.

O płycie „Budapest Concert” pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2020/10/29/keith-jarrett-budapest-concert/

Nagranie z koncertu z Bordeaux zawiera się na jednej płycie i trwa siedemdziesiąt siedem minut. Całość dzieli się na trzynaście improwizowanych części. Pierwsza z nich to niemal trzynaście minut muzyki. Pozostałe trwają od niespełna trzech do prawie ośmiu minut przy czym przeważają utwory cztero-pięciominutowe.

W Budapeszcie, a później (chronologicznie) w Monachium, Jarrett kończył koncerty jazzowymi standardami. W Bordeaux postawił wyłącznie na improwizacje. Bardzo często delikatne i liryczne. Poszukujące melodii – chociaż niekiedy tylko z lekka zarysowanej. Ale nie zabrakło też w programie momentów dynamiczniejszych, a nawet żartobliwej miniatury.

Nie jest tajemnicą, że od wielu lat wszystkie koncerty Keitha Jarretta – zarówno solowe jak i z triem – były profesjonalnie nagrywane. Być może doczekamy się więc dopełnienia jarrettowskiej, europejskiej pentalogii A.D. 2016. – na publikację czekają jeszcze nagrania z Wiednia i Rzymu.

Każdy z koncertów wielkiego pianisty był unikalny i wyjątkowy. Każdy z nich warto przeżyć osobiście, nawet jeżeli będzie to się działo jedynie za pośrednictwem płyty. O przesycie nie może być mowy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s