LITERACKIE REKOMENDACJE: Tadeusz Dołęga-Mostowicz „Dziwna kamienica”

Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2022

Wydawnictwo Akademickie Dialog kontynuuje prezentację niewydanych tekstów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tom „Dziwna kamienica” zawiera wybór artykułów dotyczących przedwojennej Warszawy oraz osobistych doświadczeń autora związanych z życiem w tym mieście.

W przeważającej części artykuły  te publikowane były wcześniej w formie felietonów w dzienniku „Rzeczpospolita”.  Niemal wcale nie znajdziemy w nich tematyki politycznej. Zbiór zawiera za to  refleksje na temat  życia kulturalnego stolicy, ale także życia codziennego i odświętnego jej mieszkańców. Często autor odkrywa  meandry funkcjonowania administracji miejskiej. Znajdą się w niniejszym wyborze również relacje z miejskich Sądów Grodzkich. 

Dużo miejsca poświęca Dołęga-Mostowicz warszawskim letniskom.  Podróżuje po niepozornych (wówczas) miejscowościach, które dziś są już częścią stolicy. I narzeka na … kiepską jakość usług, brak higieny i horrendalne ceny. Jakość i cena różnorakich usług powraca w wielu  felietonach niniejszego zbioru. Nieodparcie powraca przy tej  lekturze wrażenie, że wprawdzie  czasy i realia codzienności zmieniły się ogromnie, ale problemy z jakimi się stykamy pozostały niemal takie same.

„Dziwna kamienica” jest kapitalnym obrazem Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Ale stanowi również znakomite spojrzenie na publicystyczną stronę twórczości Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Najpoczytniejszego pisarza polskiego początku XX wieku, a także bezkompromisowego, obdarzonego fantastycznym zmysłem obserwacji oraz „ciętym” piórem dziennikarza.

Rewelacyjna książka!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s