Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2022

Wydawnictwo Akademickie Dialog kontynuuje prezentację niewydanych tekstów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tom „Dziwna kamienica” zawiera wybór artykułów dotyczących przedwojennej Warszawy oraz osobistych doświadczeń autora związanych z życiem w tym mieście.
W przeważającej części artykuły te publikowane były wcześniej w formie felietonów w dzienniku „Rzeczpospolita”. Niemal wcale nie znajdziemy w nich tematyki politycznej. Zbiór zawiera za to refleksje na temat życia kulturalnego stolicy, ale także życia codziennego i odświętnego jej mieszkańców. Często autor odkrywa meandry funkcjonowania administracji miejskiej. Znajdą się w niniejszym wyborze również relacje z miejskich Sądów Grodzkich.
Dużo miejsca poświęca Dołęga-Mostowicz warszawskim letniskom. Podróżuje po niepozornych (wówczas) miejscowościach, które dziś są już częścią stolicy. I narzeka na … kiepską jakość usług, brak higieny i horrendalne ceny. Jakość i cena różnorakich usług powraca w wielu felietonach niniejszego zbioru. Nieodparcie powraca przy tej lekturze wrażenie, że wprawdzie czasy i realia codzienności zmieniły się ogromnie, ale problemy z jakimi się stykamy pozostały niemal takie same.
„Dziwna kamienica” jest kapitalnym obrazem Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Ale stanowi również znakomite spojrzenie na publicystyczną stronę twórczości Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Najpoczytniejszego pisarza polskiego początku XX wieku, a także bezkompromisowego, obdarzonego fantastycznym zmysłem obserwacji oraz „ciętym” piórem dziennikarza.
Rewelacyjna książka!