JAZZOWE REKOMENDACJE: Julian Lage „View With A Room”

Blue Note Records, 2022

Prawdziwą bombę odpalił Julian Lage przy okazji wydania swojego drugiego albumu dla Blue Note.  Skład autorskiego tria, które grało na poprzednim albumie, rozszerzył o drugą gitarę, zapraszając do studia nagrań swojego idola Billa Frisella.

Całość materiału podpisał Julian Lage,  z wyjątkiem „Echo” które jest wynikiem kompozytorskiej współpracy lidera z basistą Jorge Roederem. Na płycie pojawiły się zarówno utwory premierowe, jak i nagrania znane już z innych wydawnictw gitarzysty. Czwartym do grania (poza już wymienionymi) został perkusista Dave King. Frilsell zaprezentował się w siedmiu spośród dziesiątki utworów.

Płyta trwa niecałe trzy kwadranse. Jako swoje główne inspiracje przywołuje Lage pionierów gitary elektrycznej: Jimmy’ego Bryanta, George’a Barnesa oraz Charliego Christiana. Rozpoczyna się całość nastrojowym, delikatnym „Tributary”. Podobny klimat znajdziemy w „Auditorium”. Jednak nie zabrakło na płycie także innych stylistycznie propozycji.

Zaimprowizowane fragmenty znalazły się w „Let Every Room Sing”, a cały album kończy się dynamiczną, atrakcyjnym melodycznie „Fairbanks”. Jest ta płyta i jazzowa i bluesowa i piosenkowa. Ale przede wszystkim słucha się jej z niesamowitą przyjemnością od pierwszej do ostatniej nuty. Super muzyka!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s