Nefertiti Quartet “Frameless”

Neuklang, 2022

Grupa Nefertiti  Quartet powstała w roku 2013  z inicjatywy pianistki Delphine Deau, która zaprosiła do współpracy koleżankę i kolegów z paryskiego CRR Conservatory. Ci którym nazwa zespołu wyda się znajoma będą mieli racje, bowiem francuscy muzycy zaczerpnęli ją od kompozycji jazzowego giganta – Wayne’a Shortera.

W składzie kwartetu poza wspomnianą już pianistką znajdziemy ponadto kontrabasistę Pedro Ivo Ferreirę, grającego na perkusji Pierre’a Demange’a oraz saksofonistkę Camille Maussion (tenor i sopran).  Zespół w całości, ale także poszczególni jego członkowie mogą  już pochwalić się artystycznymi sukcesami i współpracą ze znanymi postaciami jazzowej sceny. Prowadzą także własne projekty.  Nefertiti Quartet udało się już wystąpić na kilku międzynarodowych pokazach – grupa zaprezentowała się  między innymi podczas bremeńskich targów jazzahead! w roku 2021.  

Na najnowszej – trzeciej w dyskografii kwartetu płycie – znajdziemy dziewięć kompozycji podpisanych przez Delphine Deau. Cały album trwa prawie godzinę, a poza dwoma miniaturami (jedna z nich to solowy, dwuminutowy popis perkusisty) zespół prezentuje solidnie rozbudowane, długie utwory. Nagrania trwające po siedem czy nawet dziewięć minut, zaskakują zmianami tempa i stylistyki. I warto uważnie wsłuchiwać się w muzykę  Nefertiti Quartet  bo nawet chwila nieuwagi powoduje, że możemy uronić któryś z oryginalnych pomysłów grupy.

„Vague à l’âme” zaczyna się atrakcyjną melodią by przejść w perkusyjno-saksofonowe przepychanki, a w drugiej części zaskoczyć delikatną, solową impresją fortepianową. „TTT!” prowadzi słuchaczy po awangardowych ścieżkach. Kolejne trzy utwory przynoszą nieco uspokojenia, choć dla zachowania czujności słuchacza zespół przerwał je czterdziestosekundową szaleńczą impresją „White Rabbit”. Finałowe dwa utwory znowu zabierają słuchacza w podróż przez meandry nieokiełznanej wyobraźni kwartetu.

Znakomity album. Warto działania zespołu, a także poszczególnych jego członków wziąć pod lupę.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s