JAZZOWE REKOMENDACJE: Signe „Morphemes”

Eclipse Music, 2022

Wokalna grupa Signe powraca z trzecim albumem, na którym ponownie pojawia się oryginalny czteroosobowy skład grupy. Artystki prezentują na płycie  osiem własnych utworów.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://vocalsigne.bandcamp.com/album/morphemes

Signe tworzą Riikka Keränen, Selma Savolainen, Josefiina Vannesluoma oraz Kaisa Mäensivu. Ostatnia z wymienionych gra również na kontrabasie – to jedyny instrumentalny akcent zawarty na „Morphemes”.  Album jest drugą częścią zaplanowanej trylogii „Onomatopoesia”, która ma pokazać rozległe terytoria możliwości ludzkiego głosu.

Po krótkim improwizowanym wstępie – tytułowy utwór rozpoczynający płytę trwa nieco tylko ponad minutę – słuchacz zanurza się w muzycznym świecie, który swoje inspiracje czerpie z bluesa i jazzowej tradycji.  Selma Savolainen – autorka kolejnej kompozyji, zatytułowanej „Pietà” przywołuje dziedzictwo Charlesa Mingusa. Savolainen oraz Josefiina Vannesluoma są autorkami pozstałej części repertuaru na „Morphemes”.

Na płycie usłyszymy wyłącznie wokalizy i sylaby (kulminacyjny album serii ma opierać się za to na słowie, utworach z tekstem). Obok podporządkowania utworów koncepcji zarówno cyklu jak i tej płyty znajdziemy w części nagrań ukryte dedykacje – niekiedy poczynione z lekkim przymrużeniem oka. „Kerouac” w oczywisty sposób kieruje nas w stronę osoby pisarza-bitnika. Za to  „Vectra” jest pożegnaniem z … pierwszym własnym samochodem Selmy Savolainen.

Bardzo krótki, trwający zaledwie dwadzieścia sześć minut album, jest kompozytorskim i wykonawczym popisem kwartetu. Zadziwia pomysłowością. Zaskakuje i urzeka znakomitą muzyką. Trzeba tego posłuchać.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s