VEIN “Our Roots”

Bandcamp, 2022

Jazz i klasyka. Wprawdzie zderzenie tych dwóch stylistyk nie jest już niczym nowym, ani zaskakującym, ale w przypadku zespołu takiego jak VEIN warto zwrócić uwagę na to co wyniknie z owego połączenia.

Trójka szwajcarskich muzyków poszczycić się może bowiem dużym doświadczeniem na obu polach. W swoim artystycznym curriculum vitae artyści ci mają wpisane zarówno klasyczne wykształcenie, występy na renomowanych festiwalach muzyki klasycznej,  a także współpracę z wirtuozami tego gatunku. Samo trio już wcześniej eksplorowało obszary stylistycznego przenikania się jazzu i klasyki – we wcześniejszej dyskografii VEIN odnajdziemy przecież podobne nagrania, których przykładami są albumy „The Chamber Music Effect”,  „VEIN plays RAVEL” oraz „Symphonic Bop”.

Tegoroczny album tria, już samym tytułem przywołuje artystyczne źródła VEIN. Odnaleźć  je też będzie można w tytułach oraz jednoznacznie wymienionych inspiracjach, z których powstały poszczególne utwory. Pojawiają się one przy każdej z siedmiu kompozycji i kierują uwagę ku Aleksandrowi Skriabinowi, Igorowi Strawińskiemu, Beli Bartokowi, Ludwikowi van Beethovenowi,  Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi, Hansowi Wernerowi Henze oraz Modestowi Mussorgskiemu.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://veintrio.bandcamp.com/

Uważny słuchacz odnajdzie w kompozycjach ślady beethovenowskiej V Symfonii, arii z “Czarodziejskiego fletu” Mozarta, fragmentów “Ognistego ptaka” Strawińskiego, „Obrazków z wystawy”  Mussorgskiego czy też Koncertu na kontrabas  Hansa Wernera Henze.  Najwyraźniejszą podpowiedzią ze stron tria w tym zakresie jest dowcipny tytuł jednej z kompozycji – „This is Beat-O-VEIN” – który perfekcyjnie definiuje podejście muzyków do jazzowych interpretacji i przetworzeń klasyki.  Poszanowania tradycji, ale jednocześnie odciśnięcia znaczącego, rozpoznawalnego i charakterystycznego dla zespołu piętna.

Przez trzy kwadranse VEIN daje solidny popis artystycznej fantazji i niebanalnych umiejętności wykonawczych. “Our Roots” to podróż w świat jazzu zabarwionego klasyką. Podróż emocjonująca, z licznymi niespodziankami, doprawiona muzycznym poczuciem humoru. I bez wątpienia bardzo satysfakcjonująca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s