TEATR: The Infernal Comedy: Confessions of a Serial Killer

NFM, Wrocław, 14.08.2022

Kto lubi Johna Malkovicha (a czyż są tacy co nie lubią?) nie mógł przepuścić okazji zobaczenia tego wybitnego aktora na scenie w oryginalnym przedstawieniu teatralno-operowym.

Napisany przez austriackiego dramaturga Michaela Sturmingera monodram opowiada opartą na faktach historię seryjnego zabójcy Jacka Unterwegera.   Unterweger, skazany w 1974 roku na dożywocie za morderstwo, zaczął w więzieniu pisać. Dzięki autobiografii i sztukom uzyskał sławę i uznany został za przykład idealnej resocjalizacji. Na wniosek siedmiuset intelektualistów władze podjęły decyzję o jego przedterminowym zwolnieniu. Na wolności Unterweger uznany został za celebrytę, ceniony był jako dziennikarz i wschodząca gwiazda sceny literackiej, podróżował po świecie jako błyskotliwy reporter. Wyjazdy    wykorzystywał by dokonywać kolejnych zabójstw – w Grazu, Pradze, Bregencji, Los Angeles i Wiedniu. Po kolejnym uwięzieniu w 1994 roku, popełnił samobójstwo w swojej celi.

Dzieło Sturmingera opisane jest jako sztuka dla jednego aktora, dwóch śpiewaczek i orkiestry. Podczas wrocławskiego przedstawienia towarzyszyły Malkovichowi na scenie Orchester Wiener Akademie (stale współpracująca przy tym spektaklu) oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa – połączone siły obu orkiestr pracowały pod dyrekcją   Martina Haselböcka, kierownika artystycznego wiedeńskiego zespołu, odpowiadającego również za koncepcję artystyczną i kierownictwo muzyczne spektaklu, a także dwie znakomite sopranistki Chen Reiss i Susanne Langbein.

Muzyczne fragmenty (instrumentalne, ale przede wszystkim wokalne) zajmują ponad połowę przedstawienia, a w drugiej części niemal dominują. Arie i pieśni – między innymi – Vivaldiego, Mozarta, Beethovena. Haydna dobrane są w sposób nieprzypadkowy. Mają ilustrować, dopełniać monolog głównego bohatera. Pomysł to nieco szalony, ale postać w którą wciela się John Malkovich to przecież właśnie szaleniec. Z punktu widzenia literackiego „The Infernal Comedy: Confessions of a Serial Killer” trudno uznać dzieło wybitne. Jednakże tekst napisany specjalnie dla Malkovicha, miał przede wszystkim za zadanie, otworzyć aktorowi możliwości do scenicznych popisów.

I taką rolę tekst sztuki spełnił znakomicie. John Malkovich to aktor niezwykle wyrazisty, a role charakterystyczne są dla niego idealnym tworzywem dla pokazania pełni aktorskich  umiejętności. Malkovich przeistacza się w  trakcie trwania przedstawienia z czarującego, uprzejmego pana,  konwersującego z widownią,  w rozdygotanego szaleńca, wrzeszczącego na widzów po niemiecku. Malkovich pozostaje aktywny (choć nie śpiewa) także podczas muzycznych interludiów, a obie śpiewaczki wspierają go nie tylko wokalnie, ale także aktorsko.

Na John Malkovich Show (pozwólmy sobie na taką modyfikację tytułu) zdecydowanie warto się wybrać. Spektakl daje unikalną możliwość zobaczenia go na scenie. A dla nie bojących się muzyki klasycznej atrakcją będą również znakomite występy wokalne. „The Infernal Comedy: Confessions of a Serial Killer” prezentowana jest w języku angielskim z synchronicznymi napisami w języku polskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s