Bliss Quintet „Dramaqueen”

Jazzland Recordings, 2022

Grupa Bliss Quintet założona została przez uniwersyteckich kolegów jazzowych studiów na Norwegian University of Science and Technology. Ma już na swoim koncie koncerty na kilku renomowanych festiwalach. Kwintet prezentował się również na Nordic Showcase podczas Oslo Jazz Festival.

Wydany na początku roku 2022 album „Dramaqueen” jest fonograficznym debiutem zespołu. Bliss Quintet tworzą: Oscar Andreas Haug – trąbka, Zakarias Meyer Øverli – saksofon, Benjamín Gísli Einarsson – fortepian, Gard Kronborg – bas oraz Rino Sivathas – perkusja.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://blissquintet.bandcamp.com/

Na płycie znalazło się siedem utworów. Trzy z nich napisał grający na trąbce Oscar Andreas Haug, po jednym dołożyli również Zakarias Meyer Øverli oraz Rino Sivathas. Ponadt basista Gard Kronborg – garjący na oryginalnej bezprogowej akustycznej gitarze basowej – zaaranżował „Bodas De Prata” Egberto Gismontiego łącząc je z solowym, półtoraminutowym wstępem, wyodbrębnionym jako oddzielne nagranie.

Kwintet często wplata w utwory fragmenty improwizowane. Potrafi zagrać z niezwykłą energią i mocą, jak w utworze tytułowym. Ale umie też zaskoczyć intymną, delikatną balladą – „Det finnes kråker nok” czy też oryginalną aranżacją i interpretacją wspomnianego już „Bodas De Prata”.

To intrygujący i niezmiernie ciekawy debiut. Bliss Quintet potwierdza swoją renomę zdobytą podczas koncertów. Warto zaznajomić się z płytą i warto śledzić dalsze poczynania zespołu.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s