Jan Mohnhaupt „Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy”

Wydawnictwo Poznańskie, 2022

Pierwsza myśl, jaka przyjdzie do głowy większości potencjalnych czytelników książki Jana Mohnhaupta, to Hitler i psy. Jednak problematyka  ta okazuje się dużo bardziej skomplikowana i dalece wykraczająca poza to stereotypowe podejście.

Zaskakuje autor książki już w prologu, opowiadając szokującą historię o ogrodzie zoologicznym, który funkcjonował … przy obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Pierwszy rozdział natomiast rozprawia się z mitem Hitlera miłośnika psów.  Kolejne odsłaniają inne intrygujące powiązania zbrodniczej ideologii i kwestii dotyczących zwierząt.

Mohnhaupt opowiada więc o zagadnieniach żywieniowych, o wykorzystaniu zwierząt w indoktrynacji oraz propagandzie – poniżanie wrogów przez porównanie do określonych gatunków zwierząt. Zatrzymuje się nad sytuacją zwierząt domowych, ze szczególnym uwzględnieniem kotów, których niezależna natura powodowała niechęć ówczesnego reżimu.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest koniom – zwierzęciu roboczemu, wojskowemu, ale i składnikowi pożywienia. Obszernie omówiona jest również sprawa polowań – tu oczywiście przede wszystkim w kontekście myśliwskiej pasji Hermanna Goeringa. W epilogu Jan Mohnhaupt podsumowuje i symbolicznie zamyka poszczególne tematy.

Chociaż autor porusza wielokrotnie kwestie – zdawało by się – dość oczywiste i z pozoru banalne to  czyni to w sposób oryginalny i potrafi wydobyć oraz pokazać nieoczekiwane strony omawianych wątków. Całą narracja poprowadzona jest  w sposób zajmujący, a duże wrażenie robi również niezwykle rozbudowana bibliografia.  

„Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy” to kolejna fascynująca i warta uwagi pozycja w serii  Wydawnictwa Poznańskiego poświęconej historii Niemiec czasów III Rzeszy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s