Emil Miszk & The Sonic Syndicate „Scratches for 8 Musicians”

Alpaka Records, 2022

Koncertowy album oktetu dowodzonego przez Emila Miszka jest trzecim wydawnictwem firmowanym przez trębacza i jego Sonic Syndicate. Materiał zarejestrowany został podczas koncertu w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witold Lutosławskiego.

W składzie zespołu zaszło nieco zmian. Na fortepianie zagrał tym razem Mikołaj Basiukiewicz, wśród muzyków pojawił się również Jakub Klemensiewicz grający na saksofonie barytonowym. Natomiast podobnie do wcześniejszych albumów na najnowszej płycie usłyszeliśmy Piotra Chęckiego – saksofon tenorowy, Pawła Niewiadomskiego – puzon, Michała Zienkowskiego – gitara, Konrada Żołnierka – kontrabas oraz Sławka Koryzno – perkusja.

Na albumie znalazły się cztery utwory, a w zasadzie cztery części tytułowego dzieła. Kompozycja Emila Miszka będąca, jak wspomina sam autor, jedynie pretekstem do rozwinięcia zespołowych improwizacji. „To materiał skonstruowany tak, aby za każdym razem grać go w inny sposób” – wspominał w radiowym wywiadzie kompozytor.  Znajdziemy na albumie echa współczesnej muzyki klasycznej, free jazzu, muzyki improwizowanej, tradycji big-bandów. Emil Miszk angażuje się artystycznie w przeróżne stylistycznie aktywności, a w „Scratches” nietrudno doszukać się ich odzwierciedlenia.

Muzyka opiera się tu na sile prezentacji całego oktetu, ale w poszczególnych, solidnie rozbudowanych częściach suity, znalazło się miejsce na szczególną ekspozycję niektórych instrumentów. Rewelacyjnie wybrzmiewa chociażby gitara w „Scratch II”. Kapitalnie skontrowana minimalistycznym „Scratch III” z instrumentami dętymi w roli głównej. Sonic Syndicate wypełnia swoją muzyczną erudycją każdą bez wyjątku sekundę.  Warto więc wytężać uwagę przez pełne czterdzieści minut tego znakomitego albumu by nie uronić ani jednej z nich.

Płyta dostępna jest na Bandcampie: https://alpakarecords.bandcamp.com/album/scratches-for-8-musicians-live-at-polish-radio

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s