Nicole Johänntgen „Solo II”

Selmabird Records, 2022

Po raz drugi saksofonistka Nicole Johänntgen prezentuje swoje nagrania solowe. Po płycie z roku 2019 zarejestrowanej w Andreaskirche  w Zurichu,  możemy posłuchać utworów nagranych w Cappella di San Gottardo.

Kaplica zlokalizowana jest na Przełęczy Świętego Gotarda. Na wysokości 2106 metrów nad poziomem morza. Na niespełna godzinnej płycie znajdziemy dziesięć utworów. Nicole Johänntgen zagrała w nich na saksofonach: altowym, sopranowym i barytonowym. Czwartym instrumentem okazał się unikalny pogłos kaplicy. Efekt powracającego dźwięku symbolicznie pojawia się  również na okładce. A w oczywistych sposób wspaniale słyszalny jest w nagraniach.

Sprzyja temu medytacyjno-refleksyjny nastrój całej płyty. Klimat wynikły zarówno z miejsca nagrania jak i pełnego artystycznego odosobnienia w procesie twórczym.  Podczas półtoragodzinnej gry na Przełęczy Świętego Gotarda, w tamtejszym kościele Nicole Johänntgen była zupełnie sama – grając i nagrywając. Tak więc określenie „solo” ma tu swój dodatkowy wymiar.

Muzyka z Cappella di San Gottardo wybrzmiewa wspaniale. Niemal od pierwszych sekund wprawiając słuchacza w beztroski nastrój wyciszenia i wszechogarniającego spokoju.  „Po zakończeniu nagrania czułam niesamowitą lekkość” wspomina Artystka, a śmiało można stwierdzić, że podobne odczucia towarzyszą także odbiorcy nagrań. To znakomity album na niełatwe czasy.

Warunki nagrania próbowała choć częściowo odtworzyć trasa koncertowa promująca wydanie płyty, która objęła osiem występów w ośmiu różnych kościołach. Każde z miejsc oferowało oczywiście nieco odmienne warunki akustyczne, a dodatkową – oczywistą –  zmianą była obecność publiczności. Nie zabrakło za to na pewno podobnie pozytywnych  wrażeń.

Płyta dostępna jest na bandcampie: https://nicolejohaenntgen.bandcamp.com/album/solo-ii

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s