Holland Baroque & Bastarda Trio „Minne”

Pentatone, 2022

Holland Baroque i Bastarda Trio. Dwa znakomite zespoły, które łączy oryginalność (i osoba Tomasza Pokrzywińskiego, będącego członkiem obu grup) oraz otwartość artystycznych poszukiwań, zaprezentowały album inspirowany dziełami Hadewijch z Brabantu.

Poza średniowieczną mistyczką, w programie płyty przywołani są inni twórcy: Giovanni Pierluigi da Palestrina, Heinrich Isaac, Melchior Franck i Hildegarda z Bingen. Ich dzieła – wprost, bądź jako muzyczne punkty odniesienia – pojawiają się w programie albumu.   Listę kompozytorów uzupełniają Judith Steenbrink (współliderka Holland Baroque) oraz Bastarda Trio.

Dziewięć nagrań trwa łącznie trzy kwadranse. Projekt zawiera utwory nowe, na nowo zaaaranżowane, ale także fragmenty improwizowane. Holland Baroque i Bastarda od dawna udanie łączą muzykę dawną z nowoczesnym wykonaniem. Nie inaczej jest w przypadku albumu „Minne”.  

Muzyka wybrzmiewa czasem zaskakująco. „Spiritus sanctus” można by zaadaptować na czołówkę filmu sensacyjnego czemu sprzyjają energiczne tempo i zwroty w muzycznej narracji. Klimat epok, które inspirowały muzyków wspaniale oddają „Introduction” i „Orewoet”. Mrocznie w bardzo „bastardowym” stylu prezentuje się „Nigra sum”. Ale nie brakuje na albumie także urokliwych melodyjnych fragmentów.  

Świetna płyta. Dla chcących skusić się na egzemplarz fizyczny dodatkową zachętą będzie zapewne staranne i ciekawe edytorsko wydanie.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s