Vega Trails “Tremors in the Static”

Gondwana Records, 2022

Pod nazwą Vega Trails kryje się duet dwóch świetnie rozpoznawalnych muzyków: basisty Milo Fitzpatricka, znanego z zespołu Portico Quartet, oraz saksofonisty Jordana Smarta z grupy Mammal Hands.

Muzycy przyjęli jako nazwę swojego nowego projektu, tytuł powieści Carla Sagana. Autorem kompozycji jest Fitzpatricka, który inspirował się skandynawskim folkiem i jego legenadarnymi jazzowymi interpretacjami w wykonaniu Jan Johansson, tradycyjną muzyką hinduską, dawnymi kołysankami  w wykonaniu wybitnej hiszpańskiej sopranistki Montserrat Figueras oraz duetowymi nagraniami Charliego Hadena.

Te ostatnie natchnęły basistę do zrealizowania nagrań właśnie w dwuosobowym kameralnym składzie. Zamierzony efekt przestrzenności brzmienia udało się osiągnąć między innymi dzięki miejscu w którym materiał zarejestrowano – nagrania zrealizowano w kościele w Stamford Hill. Fitzpatrick obok kontrabasu, zagrał również (w części utworów) na perkusji oraz wspomagał się instrumentami elektronicznymi. Z kolei Smart skorzystał z saksofonów: tenorowego i sopranowego, klarnetu basowego, fletu ney.

Dziewiątka utworów jakie znalazły się na albumie, wybrzmiewa przez niewiele ponad pół godziny. Delikatność melodii, niespieszna narracja. Takie właśnie klimaty przeważają na  “Tremors in the Static”. Spokojny, z lekka medytacyjny album, który bez wątpliwości pozostawi słuchacza w dobrym nastroju.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://vegatrails.bandcamp.com/album/tremors-in-the-static

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s