Marta Grzywacz „Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck”

Wydawnictwo W.A.B., 2022

Po docenionej przez czytelników i krytykę oraz wielokrotnie nagradzanej książce  „Nasza pani z Ravensbrück”, Marta Grzywacz powraca do tematyki związanej z historią obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tym razem prezentując reportaż o zbrodniczych eksperymentach medycznych prowadzonych w tym obozie.

O książce „Nasza pani z Ravensbrück” pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2020/02/24/marta-grzywacz-nasza-pani-z-ravensbruck-historia-johanny-langefeld/

Bohaterkami zbiorowej biografii są więźniarki, które zmuszono do udziału w tych eksperymentach. Stały się „królikami” – tak same mówiły o sobie i tak nazywały je inne więźniarki, a nawet władze obozu.

Na kartach książki poznajemy ich losy. Jeszcze sprzed znalezienia się w obozie. Co więcej narracja wykracza również w lata powojenne. Marta Grzywacz opisała zaangażowanie byłych już więźniarek w pomoc przy procesach zbrodniarzy, ale także o tym jak musiały radzić sobie z wojennym dramatem.  Ujawnia również nieznaną historię ich powojennego leczenia w USA, które było możliwe dzięki pewnej amerykańskiej filantropce. To niewątpliwe atuty tego wydawnictwa.

Skonstruowanie książki jako opowieści o konkretnych osobach nadało jej wyjątkowego znaczenia. Historyczne publikacje o hitlerowskich obozach i medycznych eksperymentach ukazywały się przecież wcześniej już wielokrotnie. Jednak osobisty  charakter reportażu spowodował, że temat ów odkrywamy niemal na nowo.

Znalazła Marta Grzywacz sposób na unikalne opowiedzenie tej historii. Na to by wstrząsnąć świadomością czytelników. Znakomita, poruszająca i niezwykła książka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s