Keno Harriehausen Quartet „Shapes Of Now”

Lakeland Records, 2022

Międzynarodowy kwartet prowadzony przez pianistę Keno Harriehausena zaprezentował na początku roku swoja drugą płytę.  Na albumie „Shapes Of Now” znajdziemy dziewięć kompozycji lidera zespołu.

W składzie kwartetu towarzyszą Keno Harriehausenowi saksofonista Kārlis Auziņš, kontrabasista Andris Meinig oraz wiolonczelistka Maya Fridman, której doświadczenie w największym stopniu spośród całej czwórki instrumentalistów, związane jest z muzyką klasyczną. A właśnie przenikanie się jazzu i klasyki charakteryzuje muzykę kwartetu. Wielu obserwatorów sytuuje zespół Keno Harriehausena w zdefiniowanym ponad pół wieku temu przez Guntera Schullera, Trzecim Nurcie.  Muzyczne inspiracje pianisty sięgają z jednej strony ku dziełom Szostakowicza, Ravela, z drugiej zaś kierują się w stronę free oraz charakterystycznych barw jazzu skandynawskiego.

Do sięgnięcia po album  Keno Harriehausena skłonił mnie koncert jego zespołu podczas targów jazzahead! Występ mocno eksponował wysublimowane, spokojniejsze oblicze muzyki zespołu. Takich fragmentów nie brakuje i na płycie, jednakże „Shapes Of Now” chętniej odsłania przed słuchaczem także nieco zadziorniejszą, jak również dramatyczną stronę kwartetu. To zróżnicowanie najwyraźniej słychać w grze saksofonisty. Kārlis Auziņš potrafi być niekiedy wręcz drapieżny  – szczególnie kiedy wchodzi w interakcję z fortepianem lidera. Z kolei przy zestawieniu z wiolonczelą często skłania się ku bardziej lirycznym frazom.

Trzy kwadranse muzyki uwodzą równie mocno jak występ na żywo. Często na pierwszy plan wysuwa się Maya Fridman – narracja wielokrotnie oparta jest na wiodącej roli wiolonczeli. Osobiście najchętniej powracam do „Emma Sings” oraz pełnego delikatności finałowego „Home”.  Zapadając się przy tym w błogą kontemplację przepięknych muzycznych pejzaży kwartetu.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://lakelandrecords.bandcamp.com/album/shapes-of-now

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s